Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Üniversitelerde Ders Dışı Kazanımların Kredilendirilmesi ve Diplomaya Eklenmesi

Yükseköğretim Kurulunun Bilgi Teknolojileri

Yükseköğretim Kurulunun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile imzaladığı protokolle, BTK Akademi’nin dijital teknolojiler ve yapay zekayla ilgili ders içeriklerinin üniversite ders müfredatına dahil edilerek üniversite dışı kazanımların öğrencinin diplomasına yansıtılması hedefleniyor.

H1: Üniversitelerde Ders Dışı Kazanımlar Kredilendirilecek, Diplomaya Dahil Edilecek

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Yükseköğretim Çalışma Grubu ile BTK Akademi’nin belirleyeceği ders içeriklerinin, “üniversite dışı” kazanımların 2024-2025 öğretim yılı güz döneminden itibaren transkriptlere yansıtılmasının hedeflendiğini bildirdi.

H2: Yükseköğretim Kurulu ve BTK Akademi İş Birliği

Yükseköğretim Kurulunun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile imzaladığı protokolle, üniversitelerde ders dışı kazanımların kredilendirilerek öğrencilerin diplomalarına dahil edilmesi hedefleniyor. Bu iş birliği ile BTK Akademi’nin dijital teknolojiler ve yapay zekayla ilgili ders içerikleri üniversite ders müfredatına dahil edilecek.

H2: Türkiye’nin Öncü Adımları

Türkiye, üniversite dışı kazanımların kredilendirilmesi konusunda öncü adımlar atıyor. Avrupa’daki muadilleriyle iş birliği halinde olan Yükseköğretim Kurulu, Avrupa Komisyonunun “mikro kazanımlar” başlığı altında yürüttüğü çalışmalara yakından takip ediyor. Bu sayede Türkiye, üniversite dışı kazanımların belirli standartlara kavuşturulması ve akredite edilmesi konusunda öncü bir rol üstleniyor.

H3: İlerleyen Dönemlerde Uygulanacak Adımlar

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, bir sonraki öğretim yılında hayata geçirilmesi planlanan bu uygulamanın diğer sektörlere de örnek olacağını belirtti. Ayrıca, uzman mühendislerden, doktora öğrencilerinden ve özel sektör temsilcilerinden alınacak derslerin de bu kapsamda değerlendirileceğini ifade etti. Bu adımların Türkiye’nin yaşam boyu öğrenim projesine önemli bir katkı sağlayacağını vurguladı.

H2: Yazar Hakkında Bilgi

Muhammet Arif Güreli, 1999 yılında İstanbul’da doğmuş ve Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü’nden dereceyle mezun olmuş bir editördür. 2022 yılından bu yana Haber7.com ailesinde görev yapmaktadır.

İlgili Haber  Akdeniz Üniversitesinde Öğretim Üyeleri İçin "Akademik Tören" Düzenlendi

Bu uygulama ile ilgili ihtiyacınız olan SEO uygun formatlandırılmış içerik özgün ve tutarlı bir şekilde hazırlandı.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler