Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MEB’in Önemleri: Öğrenci Devamsızlığına “Dur” Dediği Sabah Okullardaki Devam Durumunu Açıklıyor

Eğitim Bakanlığı, Devamsızlık Oranlarını

Eğitim Bakanlığı, Devamsızlık Oranlarını Düşürme Çabalarını Meyvelerini Verdi

Eğitimde Nitelik Artırma Çalışmaları

Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in talimatıyla eğitimin niteliğini artırmak amacıyla çeşitli alanlarda mevzuat değişiklikleri gerçekleştirildi. Öğrencilerin eğitim süreçlerinin istenen hedeflere ulaşabilmesi için pek çok düzenleme hayata geçirildi.

Devamsızlıkla İlgili Yapılan Düzenlemeler

Özürsüz Devamsızlık Durumunda Yapılan Uygulamalar

Öğrencilerin güvenli, kontrollü ortamda okula devamlarını sağlamak adına Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde devamsızlıkla ilgili kısımlar yeniden ele alındı. Buna göre art arda iki gün özürsüz devamsızlık yapan öğrencinin durumu posta, e-posta veya diğer iletişim araçlarıyla veliye bildiriliyor. Okula davet edilen veli, öğrencinin durumu hakkında bilgilendiriliyor.

Önleme ve Müdahale Çalışmaları

Önleme, müdahale ve yönlendirme komisyonu, devamsızlıkta bulunan öğrenci velisini devamsızlığın 5’inci gününde okula davet ediyor, devamsızlığı ortadan kaldırıcı çalışmalar iş birliği içinde sağlanıyor. Özürsüz yapılan her bir devamsızlık günü, haftalık ders çizelgesinde belirtilen sosyal sorumluluk çalışmaları adına öngörülen süreye bir saat ekleniyor.

Devamsızlık Oranlarındaki Azalma

LGS’ye hazırlanan, 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin 2022-2023 eğitim öğretim yılının birinci dönemine bakarak bu yıl devamsızlık oranında yüzde 9.20 oranında azalma oldu. Bakanlığın aldığı tedbirlerden sonra liselerde de dikkat çeken değişim yaşandı. Örneğin eğitim öğretim yılı sonunda 12. sınıflarda devamsızlık affının verilmeyeceğinin açıklanmasının ardından devamsızlıkta gözle görülür düşüş meydana geldi. Böylece 12. sınıflarda 2022- 2023 eğitim öğretim yılı birinci yarıyılında devamsızlık oranı yüzde 35,21 oranında düştü.

İlgili Haber  Okullara Yeni Haftada Yeni Talimat: Tüm Okullarda Uygulanacak!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor