Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakanlık ve YÖK Arasında Üniversite-Sanayi İş Birliği İçin İmzalar Atıldı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Gençleri Teknoloji Firmalarıyla Buluşturuyor

Sektörler ihtiyaç duydukları nitelikli iş gücüne daha kolay ulaşması için önemli bir adım atıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, gençlerin blokzincir, yapay zeka, dijital dönüşüm gibi konularda kendi alanlarının öncü teknoloji firmalarının ve sektör profesyonelleriyle buluşacağını açıkladı.


Türkiye’de üniversitelerin verdiği eğitim doğrultusunda eğitim gören gençlerin “kendi alanlarında marka haline gelmiş kurumlarda projeler yönetmesi” hayali gerçekleşiyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı ile gençlerin teknoloji firmalarıyla ile buluşturan bir protokole imza attı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bakanlık ile YÖK Başkanlığı arasında yapılan iş birliğinin Milli Teknoloji Hamlesi’ne güç katacağını belirtti.

“Sektör Kampüste Programı” iş birliği protokolü

Bakanlık ve YÖK Başkanlığı öncülüğünde, gelişen teknolojilere yönelik ihtiyaç duyulan yetkinlikleri uygulamalı çalışmalarla geliştirmek için iş dünyası ile iç içe bir eğitim modelinin geliştirilmesi, iş dünyasının üniversiteye dahil edilmesi, firma ve üniversitelerin karşılıklı olarak gelişimlerine katkıda bulunulması hedefleniyor.

“Gençlere bilim dünyası ile tanışma desteği veriliyor”

Gençlerin önlerindeki engelleri kaldırarak, onlara yönelik araştırma desteklerinden bilim merkezlerine, burslardan festivallere kadar bilimi ve teknolojiyi daha yakından tanımalarını yönlendirecek adımlar attıklarını bildiren Kacır, TEKNOFEST ve Deneyap Teknoloji Atölyeleri’yle gençlerin bilim ve teknoloji dünyasıyla tanıştırıldığını kaydetti.

İlgili Haber  Yeni Okul Açılışları için Eğitim Bakanlığı Denetimi

“Bilim kültürü yaygınlaştırıldı”

Kacır, bilim merkezlerine yönelik desteklerle bilim kültürünü yaygınlaştırıldığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirmek, gençlerimize gelişen teknoloji yetkinliklerini hızla kazandırmak amacıyla araştırma, geliştirme ve inovasyona liderlik eden firmalarımızla üniversitelerimiz arasında köprüler kurduğumuz ‘Sektör Kampüste Programı’nı hayata geçiriyoruz. Gençler; blokzincir, yapay zeka, bulut bilişim, dijital dönüşüm, ileri imalat gibi konularda kendi alanlarının öncü teknoloji firmaları ve sektör profesyonelleriyle buluşacak.”

Yenilikçi öğrenme imkanı

Üniversitelerin de bu iş birliğinde, öğrencilere sundukları eğitim olanaklarını yenilikçi bir modelle zenginleştirmek üzere çok önemli bir inisiyatifi üstlendiklerini bildiren Kacır, ilk uygulamasını 2022-2023 döneminde devreye aldıkları programda 36 farklı ders içeriğini 1500’ü aşkın öğrenciyle buluşturduklarını ifade etti.

“Devasa bir üniversite-sanayi iş birliği platformunun temellerini atabilme noktasına geldik”

Kacır, gelinen noktada ASELSAN, Arçelik, Baykar, Cezeri, TUSAŞ, Turkcell, TÜBİTAK, Türksat gibi alanlarında öncü onlarca firma ve kurumun, 84 üniversiteden on binlerce öğrencinin faydalandığı devasa bir üniversite-sanayi iş birliği platformunun temellerini atabilme noktasına geldiklerine dikkati çekti.

“Gençlerimiz Milli Teknoloji Hamlesi’ni en üst düzeyde sahiplenmeye devam edecek”

En büyük yatırımı insan kaynağına yapmaya devam edeceklerini belirten Kacır, şu değerlendirmede bulundu:

“İnanıyorum ki gençlerimiz de Milli Teknoloji Hamlesi’ni en üst düzeyde sahiplenmeye devam edecekler. Onların katkılarıyla büyüyen, güçlenen, sınırları aşan, özgüven ve iddia sahibi Türkiye’nin yükselişine şahitlik edeceğiz.”

Bakan Kacır, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesinde, Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu’nu gerçekleştiren ülkenin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da bir seminer programıyla öğrencilerle buluşacağı bilgisini verdi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler