Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yurt Dışı Üfe Aralık 2023’te Yıllık Yüzde 58,4 Artış Gösterdi

TÜİK, Aralık 2023 YD-ÜFE

TÜİK, Aralık 2023 YD-ÜFE Verilerini Açıkladı: İmalat Sektöründe Yıllık Yüzde 58,4 Artış

Yıllık Değişimler ve Sektör İstatistikleri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2023 dönemine ilişkin YD-ÜFE verilerini yayınladı. Buna göre, YD-ÜFE, aralıkta bir önceki aya kıyasla yüzde 2,28, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58,4 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 50,92 arttı.

Sanayinin iki sektörünün yıllık değişimlerine bakıldığında, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 60,92, imalatta yüzde 58,35 artış görüldü. Ana sanayi gruplarının yıllık değişimleri dikkate alındığında ise ara malında yüzde 51,29, dayanıklı tüketim malında yüzde 62,73, dayanıksız tüketim malında yüzde 63,44, enerjide yüzde 55,06, sermaye malında yüzde 66,37 artış kaydedildi.

Aylık Değişimler ve Alt Sektör Analizi

Sanayinin iki sektörünün aylık değişimleri ise madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 2,64, imalatta yüzde 2,28 artış olarak hesaplandı. Ana sanayi gruplarının aylık değişimlerinde ara malında yüzde 1,98, dayanıklı tüketim malında yüzde 3,31, dayanıksız tüketim malında yüzde 2,3 ve sermaye malında yüzde 4,04 artış kaydedilirken, enerjide yüzde 3,32 azalış görüldü.

Yıllık YD-ÜFE’ye göre 10 alt sektör daha düşük, 15 alt sektör daha yüksek değişim gösterdi. Kağıt ve kağıt ürünleri, ağaç ve mantar ürünleri ile basım ve kayıt hizmetleri en az artış gösteren alt sektörler olurken, mamul eşyalar, mobilya ve BYS makine ve ekipmanlar en fazla artış gösteren alt sektörler olarak hesaplandı.

Aylık YD-ÜFE’ye göre 11 alt sektör daha düşük, 14 alt sektör daha yüksek değişim kaydetti. Tütün ürünleri ve kok ve rafine petrol ürünleri endekslerde azalış gösterirken, motorlu kara taşıtları, diğer mamul eşyalar ve bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler en fazla artışı yaşadı.

İlgili Haber  Alman Ekonomisi Resesyona Sıkışmış Durumda

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor