Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yıl Sonunda Doların 40 Lira Olacağına Dair TCMB Açıklaması

Merkez Bankası, 2024’ün İlk

Merkez Bankası, 2024’ün İlk Piyasa Katılımcıları Anketi Sonuçlarını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2024’ün ilk Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarını yayımladı. Ankete göre, ocak ayında 68 katılımcıya göre yıl sonunda enflasyonun yüzde 42, dolar kurunun 40 lira, cari açığın 34,4 milyar dolar ve ekonomik büyümenin yüzde 3,4 olması bekleniyor.

Piyasa Katılımcıları Anketi Sonuçları

TCMB’nin Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre, cari yıl sonunda enflasyonun yüzde 42 olması beklenirken, aylık enflasyonun yüzde 5,4 olacağı tahmin ediliyor. Ankete katılanlar dolar kurunun yıl sonunda 40 lira, cari açığın 34,4 milyar dolar olacağını öngörüyor.

Dolar Kurunda Beklenti

Ankete göre, dolar kuru ocak ayında 30,5 lira iken 2024 sonunda 40 lira olması bekleniyor. Ekonomik büyümenin yüzde 3,4 olacağı tahmin ediliyor.

Faiz İndirimi Beklentisi

Ankete katılanlar, politika faizinin ocak ayında yüzde 45 olacağını ve sonrasında üç ay boyunca sabit kalacağını öngörüyor. Ayrıca, 12 ay sonra faiz indiriminin yüzde 36,5 olacağı tahmin ediliyor.

TCMB’nin kamuoyuyla paylaştığı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları, ekonomik beklentiler ve politika tercihleri konusunda değerli bilgiler sunuyor. Bu sonuçlar, finansal ve reel sektördeki karar alıcıların ve uzmanların beklentilerini yansıtarak önemli bir referans niteliği taşıyor. Anket sonuçları, ekonomi ve finans alanındaki karar alma süreçlerinde dikkate alınacak önemli bir veri kaynağı olarak göze çarpıyor.

İlgili Haber  Tayvan'ın Otonom Araç Merkezi 2024’te Sektörü Yönlendirecek mi?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor