Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yeniden Değerleme Yapanların Enflasyon Düzeltmesi Sorunu

Enflasyon Düzeltmesi Hakkında Yapılan

Enflasyon Düzeltmesi Hakkında Yapılan Düzenlemeler ve Belirsizlikler

2021 ve 2022 için Yapılan Düzenlemeler

2021’de enflasyon düzeltmesi şartları oluşmuş ancak kanuni bir düzenleme ile 2021 ve 2022 için uygulama ertelenmişti. Yapılan düzenleme ile “yıllık” yeniden değerleme yapabilme, iki ayrı düzenleme ile de işletmeye kayıtlı taşınmazların kayıtlı değerlerinin önce %5, sonrasında %2 bir ödeme karşılığı “güncellenebilmesi” imkânı getirilmişti.

Yeniden Değerleme ve Enflasyon Düzeltmesi Farkı

Yeniden değerleme enflasyon düzeltmesi düzenlemesi getirildi. Tüm parasal olmayan varlıklar değerlemeye tabi tutulurken, enflasyon düzeltmesi yapılan dönemlerde yeniden değerleme yapılamayacak. 2023 yılında yeniden değerleme yapmış olan şirketlerde, enflasyon düzeltmesi yapılırken son üç ay için yapılacak gibi duruyor.

Yeniden Değerleme Yapanlar İçin Öneriler

2021-2023 dönemlerinde yeniden değerleme yapmış olanlar, daha önce yeniden değerleme yapmadıkları 2005-2020 dönemleri için de enflasyon düzeltmesi yapabilmeliler. 2023 ilk üç geçici vergi döneminde yeniden değerleme yapmış olanlar yılın son çeyreğinde de yeniden değerleme yaparak, amortismanlarını son üç ayı da değerlenmiş tutarlar üzerinden ayırabilmeliler.

Düzenlemenin Açıklığa Kavuşturulması Gereken Hususlar

Belki gereksiz yere bu konularda sorun var zannına kapılmış olabilirim şeklindeki ihtiyat payını da koyarak konuyu özetlemeye çalışayım. Açıklığa kavuşturulması gereken aşağıda kısaca belirteceğim hususlarda süratle bir açıklama yapılması gerekir ki yasa ile verilmiş hakkı kullananlar ne mükerrer değerleme ne de eksik değerleme yapsın.

Yeniden değerleme yapılan kalemlerle ilgili olarak enflasyon düzeltmesi hükümleri eksik uygulanmış, bir kısım dönemler düzeltilememiş olacaktır.

İlgili Haber  Powell, Faiz İndirimine İlişkin Açıklama Yaptı

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor