Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yatırımcılar, 70’ler Tarzı Bir Stagflasyona Hazır Olmalı

ABD Piyasaları İçin Karamsar

ABD Piyasaları İçin Karamsar Senaryo: 1970’ler Stagflasyonu

Ekonomik Verilere Göre ABD Piyasaları

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ – ABD’de piyasalar ekonomik verilerin başrolü oynadığı senaryolara göre şekilleniyor. Bu senaryolar verilere göre zaman zaman olumlu zaman zaman ise karamsar tablolar sunabiliyor.

Goldilocks Değil, Stagflasyon

ABD piyasaları için karamsar bir senaryo olarak stratejistler, borsa yatırımcılarının hâlâ 1970’ler tarzı bir ‘stagflasyon’a hazırlıklı olmaları gerektiği konusunda uyarıyor. MarketWatch’tan William Watts’ın haberine göre, 1970’lerdeki üç enflasyon dalgasının ortasında hisse senetleri zorlanmış ve tahviller daha iyi performans göstermişti. Ancak yatırımcılar bugün ‘Goldilocks’ senaryosuna adeta aşık gibi davranıyor ve bunun bir yanılgı olma ihtimali düşük olmayabilir.

Üç Ayrı Dalga

1970’lerdeki senaryonun jeopolitik gelişmelerle zamanlanan üç ayrı enflasyon dalgasından kaynaklandığı belirtiliyor. Bu dalgaların, Vietnam Savaşı, Ortadoğu’daki savaşlar ve devrimler, enerji krizleri ve petrol ambargoları gibi faktörlerle bağlantılı olduğu ifade ediliyor.

Üç Çatışma Bölgesi

Günümüzde de jeopolitik ortamın paralellik gösterdiği ve üç ayrı çatışma bölgesine dikkat çekildiği belirtiliyor: Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Güney Çin Denizi. Bu çatışmalarla bağlantılı olarak yatırımcılar, enerji krizi ve nakliye kesintilerine tanık olabileceği uyarısında bulunuyor.

Varlıklar Açısından Ne Anlama Geliyor?

1970’lerde yaşanan senaryonun tekrarlanması durumunda, yatırımcıların hisse senetlerinden çıkıp sabit getirili varlıklara yönelebileceği belirtiliyor. Hisse senetlerinin sabit kalırken, tahvillerin üzerindeki getirinin artabileceği ifade ediliyor.

Özgünlük ve Uyarı

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

İlgili Haber  Borsa İstanbul Haftaya Yatay Başladı: Endeks 8 Binin Altında

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor