Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yapı Kredi 2023’te Piyasaya 1,3 Trilyon Liralık Kaynak Sağladı

Yapı Kredi, 2023 Yılında


Yapı Kredi, 2023 Yılında 1,3 Trilyon Liralık Kaynak Sağladı

Yapı Kredi, 2023 Yılında 1,3 Trilyon Liralık Kaynak Sağladı

Yapı Kredi, 2023 yılında piyasaya 1,3 trilyon liralık kaynak sağladı
© Reuters.

Yapı Kredi (), 2023 yılı 12 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Bankadan yapılan açıklamada 2023 yılında Türkiye ekonomisine 1,3 trilyon liralık kaynak sağlandığı bildirildi.

Yapı Kredi 2023’te 580 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sağladı

Banka tarafından sunulan finansal sonuçlarda 2023 yılında toplam nakdi kredi hacminin 2022 yıl sonuna göre yüzde 52 oranında artarak 890 milyar liraya yükseldiği, bankanın aktif büyüklüğünün yüzde 57’lik yükselişle 1,9 trilyon liraya çıktığı açıklandı. Toplam müşteri mevduat hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 55 artışla 1,1 trilyon liraya ulaştı. Yapı Kredi’nin öz kaynak kârlılığı ise yüzde 45 olarak gerçekleşti. Bankanın sermaye yeterlilik rasyosu, yüzde 16,9 olarak gerçekleşti.

Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün’den Açıklamalar

“2023 yılı, Cumhuriyetimizin 100. yılını gururla kutlarken, ülke olarak deprem felaketi ile de sarsıldığımız tarihi yıllardan biri oldu. Küresel belirsizliklerin de hâkim olduğu bu zorlu yılda, ülkemiz ekonomisine 1,3 trilyon liralık kaynak sağlamayı başardık.

Geçtiğimiz yılın ilk yarısında gerçekleştirdiğimiz 580 milyon dolarlık ilk sosyal sendikasyon kredimizi, deprem felaketinden etkilenen illerdeki müşterilerimizin dış ticaret finansmanına yönlendirdik. Ayrıca aynı dönemde 500 milyon dolarlık ilk sürdürülebilir eurobond ihracımızı gerçekleştirdik. Uluslararası arenada bankamıza ve ülkemize olan güveni bir kez daha ortaya koyan bu işleme, ihraç tutarının iki katından fazla talep geldi.

Böylece devamında eurobond işlemimize 300 milyon dolar tutarında ek ihraç daha ekledik. Yılın ikinci yarısında ise dış ticaretin finansmanında kullanmak üzere, 755 milyon dolarlık sendikasyon kredisine imza attık. Bu sendikasyon işlemimize, kadınların yönettiği veya sahip olduğu işletmelere sağlanan kredi hacminin artırılması ve kredi portföyümüzde karbonsuzlaşmaya yönelik sürdürülebilirlik hedefleri ekledik.’’

Yapı Kredi’nin 31 Aralık 2023 tarihli Konsolide Finansal Sonuçları

  • Toplam aktifler: 1,9 trilyon TL
  • Net grup kârı: 68 milyar TL
  • Toplam nakdi krediler: 890 milyar TL
  • Temel bankacılık gelirleri: 112 milyar TL
  • Toplam müşteri mevduatı: 1,1 trilyon TL
İlgili Haber  Spot Piyasada Elektrik Fiyatları (13.01.2024) Güncel Durumu

InvestingPro Dev İndirimi 5 Şubat’a Uzatıldı!

Yatırımlarınıza değer katmanın en akıllı yolu InvestingPro’dan geçer! Şimdi seçtiğiniz plana özel %60’a kadar indirimle sahip olabilirsiniz. Yıllık abonelik için INVTROZEL1A koduyla indirimlerden yararlanın. KAYIT İÇİN TIKLAYIN.


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor