Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yapay Zekâ Shakespeare Eskizleri: İnsansı Zeka Yeniden Düşünüldü.

Yapay Zekanın Üniversitelerde KullanımıHaberin

Yapay Zekanın Üniversitelerde Kullanımı

Uzun bir aradan sonra yeniden üniversite sıralarında olan Baran Danış, yapay zekanın eğitimdeki etkisini deneyimliyor. Ankara Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Demir, Shakespeare in Class isimli seçmeli edebiyat dersine yapay zekâlı asistanı Cere’yi dahil ederek yapay zekânın yükseköğretimde etkin kullanımını destekliyor.

YÖK’ün Açıklamaları

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yapay zeka ve dijital teknoloji derslerinin üniversitelerin müfredatına ekleneceğini duyurdu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, yapay zekânın yükseköğretimde etkin kullanımının araştırmalar ve eğitim bakımından önemli fırsatlar sunacağını belirtti.

Yapay Zeka Asistanı Cere

Prof. Dr. Yavuz Demir, Cere’nin ders öncesi hazırlıklarda ve ders sırasında öğrencilere değerli katkılar sunduğunu belirtiyor. Yerli teknoloji şirketi Cerebrum Tech tarafından geliştirilen yapay zekâ asistanı, GPT4 alt yapısı üzerine firmanın kendi yazdığı geliştirmelerin eklenmiş hâli. Cere’nin geniş bir genel kültüre sahip olduğu ve teknolojiye meraklı olduğu belirtiliyor.

Yapay Zeka Eğitiminin Öğrencilere Katkısı

Öğrenciler, Cere’nin bilgiye çabuk ulaşma konusunda kendilerine yardımcı olduğunu belirtiyor ve yapay zekâya üniversitede daha fazla yer verilmesini bekliyorlar. Cere’nin sözel derslerde fayda sağlayacağını düşünen öğrenciler, bu uygulamanın ilgi çekici ve motive edici olduğunu ifade ediyorlar.

Yapay Zekanın Eğitimdeki Yeri

Rektör Prof. Dr. Yavuz Demir, yapay zekânın üniversitelerde etkin kullanımının önemini vurgularken, bu teknolojinin yıkıcı yönlerini kabul ediyor ancak yaratacağı fırsatları da göz ardı etmiyor. Üniversitelerin yapay zeka teknolojisinden etkilenecek kurumlar olduğunu belirten Demir, ülkemizin bu alanda geri kalmaması gerektiğini ifade ediyor.

Eğitim dünyasının memnuniyet verici olduğunu belirten Prof. Dr. Demir, yapay zekânın insanın yerine geçmesinin neleri mümkün kılabileceği konusunda öğrencileriyle beyin fırtınası yaptıklarını ve yapay zeka konusundaki gelişmeleri yakından takip etmeleri gerektiğini vurguluyor.

İlgili Haber  Eğitim-Sen'den 2023/24 Eğitim-Öğretim Yılı İlk Yarı Değerlendirmesi - Sirinnar HaberEğitim-Sen'in 2023/24 Eğitim-Öğretim Yılı İlk Yarı Değerlendirmesi - Sirinnar Haber için güncel bir başlık önerisi.