Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yapay Zekâ ile Oluşturulan Taylor Swift’in Müstehcen Görüntüleri Skandalı

Taylor Swift’in Deepfake Fotoğrafları


Taylor Swift’in Deepfake Fotoğrafları Sosyal Medyayı Salladı


Taylor Swift’in Deepfake Fotoğrafları Sosyal Medyayı Salladı

Aldığı ödüller ve ‘dünyanın en çok kazandıran turnesi’ ile tarihe geçen ABD’li şarkıcı Taylor Swift‘in yapay zekâ ile oluşturulan müstechen fotoğraları sosyal medyanın gündemine oturdu.

Deepfake Teknolojisi ve Güvenlik

Dünyaca ünlü yıldızın, gerçeğinden ayırt etmesi oldukça zor olan sahte görüntüleri, kısa sürede X platformunda yayıldı ve kullanıcılar tarafından milyonlarca kez görüntülendi. Fotoğrafların, kısa sürede platformdan kaldırılmasına karşın muhtemelen internette dolaşmaya devam edeceği belirtildi. Swift’ten konuya ilişkin bir açıklama gelmedi. Fotoğrafları kimin yüklediği ise bilinmiyor.

Deepfake Tehlikesi

ABD eski Başkanı Baracak Obama’nın yüzünün taklit edildiği bir video ile tanıştığımız, yapay zeka destekli “deepfake” teknolojisi ile gerçek dışı videolar üretilebiliyor. Dijital İletişim Uzmanı Doç. Dr. İlknur Doğu Öztürk‘e göre, “Deepfake önemli güvenlik sorunları yaratma potansiyeli taşıyor.”

Öztürk, “Ses ile dudak hareketlerinin tutarsız oluşu, üretilen sesin tonundaki farklılıklar, mimikler ve kelimelerin uyumsuzluğu gibi ipuçları şimdilik bu teknolojiyi ayırt etmeye imkân veriyor” diyor.

Gerçeği ve Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?

Öztürk, “Teknolojinin gelişmesiyle deepfake videolarının kişisel kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, şantaj, linç, taciz gibi kötü niyetli amaçlar için kullanılabiliyor. Ses ve görüntü verilerini kullanarak oldukça gerçekçi videolar üretebilen bu teknoloji, bilgi kirliliği, dezenformasyon ve manipülasyon gibi sorunlara da zemin hazırlıyor. Ayrıca, uluslararası krizlerde kamuoyunu yanıltma, manipüle etme ve hatta belirli grupları provoke etme riski bulunuyor…”

“Kişiyi gerçek ses ve görüntüleri ile gerçeklik algısı oluşturduğu bir kimlikle sunabiliyor. Bireylerin konuşmalarını değiştirerek ya da yepyeni bir metni seslendirmesini sağlayarak adeta hukuki olarak da kişilik haklarını ihlal ediyor. Ayrıca gerçeklik algısı oluşturularak gerçekleştirilen dolandırıcılık olaylarında taraflar arasında zorlayıcı hukuki sürecin yaşanması mümkün. Ses ile dudak hareketlerinin tutarsız oluşu, üretilen sesin tonundaki farklılıklar, mimikler ve kelimelerin uyumsuzluğu gibi ipuçları şimdilik bu teknolojiyi ayırt etmeye imkân veriyor. Özellikle sosyal ağlarda karşılaşılan videoların gerçekliğini sorgularken göz hareketleri önemli bir ipucu niteliğinde. Hiç göz kırpma olmaması, göz hareketlerindeki anormallik gibi detaylara dikkat edilmeli…”

İlgili Haber  Taylor Swift, Ülkeler Arasında Krize Sebep Oldu!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Birleşmiş Milletler’de Türkiye’yi Temsil Eden
Sıradaki Haber Türk Kadınların BM’de Tanıtımı – Sözcü.