Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yabancıların Hisse Ve DİBS İşlemlerinde Son Durum

Yabancı Yatırımcıların Türkiye Menkul

Yabancı Yatırımcıların Türkiye Menkul Kıymet Piyasasındaki Durumu

Yurt Dışı Yerleşik Yatırımcı İşlemleri

Geçen haftaki işlemlerde yurt dışı yerleşik yatırımcılar, fiyat ve kur etkisinden arındırılmış verilere göre 145,6 milyon dolar hisse senedi alımı, 40,3 milyon dolar Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS-Kesin Alım1) satışı ve 4,9 milyon dolar Özel Sektör Tahvil (ÖST) alımı gerçekleştirdi.

Faiz ve Endeks Durumu

Borsa İstanbul endeksi ilgili haftada %0,13 oranında kısmi bir yükseliş gördü. 2 yıllık gösterge tahvil faizi ise 142 baz puan artış kaydetti.

Yılbaşından Bu Yana Yabancı Yatırımcı İşlemleri

Yılbaşından bu yana yabancı yatırımcılar, toplam 3,4 milyon dolarlık hisse senedi alımı, 338,7 milyon dolarlık DİBS alımı ve 35,2 milyon dolar ÖST alımı gerçekleştirdi. Yurt dışı yerleşikler böylelikle 2024 yılında toplamda 377,2 milyon dolarlık menkul kıymet alımı gerçekleştirmiş oldu.

Son Bir Yıllık Yabancı Yatırımcı İşlemleri

Son bir yıllık periyot incelendiğinde ise yabancı yatırımcıların 2.011,5 milyon dolarlık hisse senedi alımı, 2.315,4 milyon dolarlık DİBS alımı ve 31,7 milyon dolar ÖST alımına göre menkul kıymet piyasasına 4.358,7 milyon dolar yabancı girişi gerçekleştiği kaydedildi.

Yabancı Payı ve Endeks Durumu

Hisse piyasasında yabancı oranı %36,6 olurken önceki haftada bu oran %36,8 seviyesindeydi. 2023 yılı kapanışı %38 olarak bildirilirken 2024 yılının ilk ayında yabancı payında kısmi bir düşüş görülüyor. Ancak yabancı payının geçen yılın aynı dönemindeki %29 oranına göre yukarı yönlü eğilim korunuyor.

İstanbul Borsası, geçen haftaki yatay hareketinin ardından bu hafta yukarı yönlü ivmesini devam ettirirken an itibarıyla haftalık %1,6 oranında değer artışıyla 8.130 puan bandında hareket ediyor.

İlgili Haber  Yapay Zekayı Kullanacak İnsan Gücü Yok!

Yatırım Fırsatları

InvestingPro ile Kazançlı Yatırım yaparak, borsa verilerinden adil değerlere, sağlık durumlarından profesyonel grafiklere kadar her şeye ulaşabilirsiniz. Şimdi seçtiğiniz plana özel %60’a kadar indirimle sahip olabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor