Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Velilerin Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Hakkı Bulunmaktadır

Özel Okullarda Zam Tartışması

Özel Okullarda Zam Tartışması Yeniden Alevlendi

Özel okullarda ön kayıtların başlamasıyla birlikte fiyat tartışmaları tekrar gündeme geldi. 2024-2025 eğitim dönemi için özel okul fiyatlarına yüzde 60’a yakın zam yapılması öngörülüyor. Ancak bazı okulların bu oranın üzerinde fiyat artışına gittiği belirtiliyor.

Özel Okulların Zam Oranını Belirleme Yöntemi

Borçlar hukuku konusunda uzman avukat Doç. Dr. Yıldırım Keser, özel okulların zam oranını yönetmelikle belirlendiğini ve bu oranın üzerinde artış yapılamayacağını, aksi takdirde cezai işlemlerin uygulanabileceğini belirtiyor. Yönetmelikte belirtilen zam oranı yüzde 50’den biraz fazladır ve bu oranın üzerinde ücret artışı yapılamaz.

Velilerin Hakları

Keser, yönetmelikte belirtilen rakamın üzerinde artış yapılması durumunda velilerin tüketici hakem heyetlerinde ve tüketici mahkemelerinde dava açma haklarının bulunduğunu vurguluyor. Sözleşmenin müzakere edilmeden tek taraflı olarak hazırlandığı durumlarda velilerin haklarının korunduğunu belirtiyor.

Devletin Sorumluluğu

Yönetmelikte belirlenen hükümlere uymayan okullar hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’nın soruşturma açması gerektiğini ifade eden Keser, velilerin CİMER’e başvurarak durumu bildirmeleri gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, devletin denetim mekanizmalarının etkin bir şekilde çalışması gerektiğini vurguluyor.

Doç. Dr. Yıldırım Keser

Doç. Dr. Yıldırım Keser

Konu ile alakalı Milli Bakanlığı’na; ‘’denetimlerin nasıl yapıldığını ve yönetmeliğe uygun olmayan şekilde zam yapan özel okullara cezai yaptırım uygulanıp uygulanmadığını’’ sorduk. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sorularımıza yanıt alamadık.

İlgili Haber  Muş'ta Eğitim İçin Tarihi Yatırım: 1 Milyar 83 Milyon Lira

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler