Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Üniversitelerde Yapay Zeka Dersleri Gelecek Yıldan İtibaren Transkripte Yer Alacak.

Yapay Zeka Alanında Eğitim

Yapay Zeka Alanında Eğitim ve Yükseköğretimde Yenilikler

Yükseköğretim Kurulu (YK) Başkanı, yapay zeka alanında eğitim gören öğrencilerin sadece sayısal alanlarda değil, sosyoloji, felsefe, tarih, edebiyat gibi farklı alanlarda da bu becerilere ihtiyaç duyacaklarını vurguladı. Yapay zeka temelli programların belirlenmesi çalışma grubuna dair açıklamalarda bulundu.

Yükseköğretimde Yeni Programlar ve İş Birlikleri

Yükseköğretimde geleceğin meslekleri üzerine yoğun çalışmalar yaptıklarını belirten YK Başkanı, 8 pilot üniversitenin yer aldığı Yükseköğretimde Büyük Veri Projesi’ni hayata geçirmeyi hedeflediklerini ve yapay zeka ile veri mühendisliği gibi yeni alanların sayısını arttıracaklarını açıkladı. Ayrıca lisansüstü eğitim faaliyetleri için “veri bilimi” ve “yapay zeka” adında yeni enstitüler kurulduğunu ifade etti.

Üniversitelerde Yapay Zeka Eğitimi

Yapay zeka ve bilişim teknolojileriyle ilgili programlarda yenilikler yapıldığını ve öğrencilerin bu alanda uzmanlaşmalarının teşvik edildiğini belirtti.

Dijitalleşme ve İşbirlikleri

YK ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) arasında imzalanan iş birliği protokolüyle, üniversite derslerinde dijitalleşme ve yapay zeka gibi konuların transkripte yansıtılmasının önemine değindi. Bu konuda Avrupa’da yürütülen çalışmalara atıfta bulundu.

Yapay Zeka Dersleri ve Kredilendirme

BTK Akademi’nin verdiği derslerin niversite müfredatlarına eklenmesi ve kredilendirilmesi çalışmalarının 2024-2025 öğretim yılında hayata geçeceğini duyurdu. Bu süreçte yapay zeka, bilgisayar ve veri bilimi profesörlerinin katkı sağladığını belirtti.

Yapay Zeka Kullanımının Geleceği

İletişim ve bilişim teknolojilerinin hayatın her alanında etkisini arttıracağını belirterek, yapay zeka kullanmayanların işlerinin daha zor olacağını ifade etti. Bu nedenle, üniversitelerin yapay zeka eğitimine odaklanmaları gerektiğini vurguladı.

İlgili Haber  Ceysu'nun Intihar Mektubu: Son Mektup Güncel!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler