Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Üniversite Terk Etmenin Sebepleri Nelerdir?

CHP Ankara Milletvekili Okan

CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e Üniversiteden Ayrılanlar Hakkında Sorular Sordu

CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e, öğrencilerin üniversiteden ayrılma sebepleri ve metropollerdeki üniversiteleri tercih etmeme trendindeki düşüşün nedenlerinin ne olduğuna dair soru önergesi verdi.

Yükseköğretim Kalite Kurulu Raporuna İstinaden Sorular

Okan Konuralp, Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından 2023 Aralık ayında yayımlanan Gösterge Değerleri Raporu’nu referans göstererek, 2021 ve 2022 yıllarında toplamda 728 binden fazla öğrencinin üniversiteyi bıraktığını ifade etti. Raporun içeriğinde, özellikle büyükşehirlerde yer alan üniversiteleri terk eden öğrenci sayısında yaşanan artışın dikkat çektiğini belirtti.

Üniversite Terk Etmenin Nedenleri ve Tercihlerin Azalması

Konuralp, Bakan Tekin’e şu soruları iletti:

“Öğrencilerin üniversiteyi terk etme sebepleri nelerdir? Öğrencilerin eğitimlerini yarıda bırakmalarının gerekçelerine dair bir araştırma bulunmakta mı? Eğer varsa bulguları bizimle paylaşır mısınız? Bulunmuyorsa bu konu hakkında bir inceleme yapmayı düşünüyor musunuz? Ankara’daki büyük ve köklü üniversiteleri terk eden öğrenci sayılarındaki artışın altında yatan sebep nedir? Metropollerdeki üniversiteleri tercih etmeme trendindeki düşüşü açıklayacak bir çalışmanız mevcut mudur? Eğer varsa bulguları açıklar mısınız?”

Konuralp’in bu soruları, öğrencilerin üniversite eğitimlerini sonlandırma sebepleri ile büyükşehirlerdeki üniversitelerin azalan tercih oranlarının nedenlerini anlamak için detaylı bir incelemenin önemini ve ihtiyacını öne çıkarmaktadır.

İlgili Haber  Efes'te Yeni Bir Öğrenci Dostu Kafe açılıyor!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Anadolu Üniversitesi Rektörü Öğrenci Kulüpleri
Sıradaki Haber Anadolu Üniversitesi Rektörü, Öğrenci Kulüpleri Başkanlarıyla İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi.