Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Üniversite Mezunu İşsizlik Oranı Raporlarıyla Gizlendi

YÖK 2023 Üniversite İzleme

YÖK 2023 Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu Yayınlandı: İş Bulma Süreleri ve İşveren Memnuniyeti Analizi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 189 sayfalık Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu (2023) yayınladı. YÖK Başkanı Erol Özvar, “Yükseköğretim kurumları bilginin üretimi, yayılması, aktarılmasında hayati bir öneme sahip. Üniversitelerin, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine uygun yönetilmesi kritik önemde” diye önsöz yazıp, mezuniyet sonrası istihdamın öne çıktığına dikkat çekti.

Raporlar Çelişti

Özvar’ın üniversite mezuniyeti sonrası istihdama dikkat çektiği; YÖK 2023 Raporu ile TÜİK 2023 Raporu’nu karşılaştırdık. Üniversite mezunlarının işe başlama süresinde iki rapor arasındaki veriler yüzde 100 çelişiyor. YÖK, Türkiye’de 208 üniversite olduğunu belirtse de, üniversite mezunu istihdamında 172 üniversite verilerini raporladı.

Proje Fabrikası: İTÜ

Öğrencilerinin ürettiği endüstriyel ve sektörel proje sayında Gazi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Abdullah Gül Üniversitesi ilk 3’e girdi. En çok proje yürütülen 5 üniversite Gazi, İTÜ,  Süleyman Demirel, YTÜ, Dokuz Eylül oldu.

İşveren, 17 Üniversite Mezunundan Memnun

YÖK, iş dünyasının mezun yeterlilikleri memnuniyet oranını incelendi. İş dünyasının memnuniyet oranı ortalaması yüzde 78 çıksa da, işverenin yüzde 90’ın üzerinde memnuniyet bildirdiği üniversite sayısı 17’de kaldı.

İş Bulma Süresinde Vakıflar Öne Geçti

Mezunları iş bulma süresinde; Doğuş, Nuh Naci Yazgan ve Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi ortalamayı geçti. Öğrencileri en kısa sürede istihdama katılan ilk 5 üniversite: Boğaziçi, İTÜ, SANKO, Bezm-i Âlem ile Gebze Teknik.

Kitapsız Üniversiteler

Türkiye’de öğrenci başına kitap sayısı 10’u geçen üniversite sayısı; 16’sı devlet, 17’si vakıf, 33 oldu. Üniversitelerde öğrenci başına ortalama 5.2 kitap düşüyor. Vakıf üniversitelerinde kitap oranı ortalama 6, devlet üniversitelerinde 4.7 çıktı.

İlgili Haber  Kebapçı Belediye Başkan Adayı Şaşırttı!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler