Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Üniversite Mezunlarının Büyük Gelir Kaybı: Acı Tablo!

Türkiye’de Gelir Dağılımı Analizi:

Türkiye’de Gelir Dağılımı Analizi: Mavi Yakalılar Beyaz Yakalıları Geçti

Türkiye’de gelir dağılımı analizi sonuçlarına göre, mavi yakalıların geliri beyaz yakalıları geride bırakarak artış gösterdi. Nitelikli teknik elemanların veya hizmet sektöründe çalışanların aylık geliri, üniversite mezunlarını geride bırakarak yükseldi. Eğitim seviyesinin iş alanlarında önemini kaybetmesiyle birlikte yüksek maaşlar ve gelirler arttı.

Üniversite Mezunları Gelir Kaybı Yaşıyor

TEPAV’ın TÜİK verileriyle yaptığı hesaplamalara göre, üniversite mezunlarının diğer eğitim düzeyi gruplarına göre gelir kaybı yaşadığı ortaya çıktı. Ayrıca, kendi hesabına çalışanların ortalama geliri, 2020’den sonra ilk kez ücretlilerin gelirinin üzerine çıktı.

Orta Gelirliler Yoksullaşıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 için Yoksulluk ve Yaşam Koşulları İstatistikleri ve Gelir Dağılımı İstatistikleri haber bültenini yayımlayarak, orta gelirlilerin yoksullaştığını gösterdi. Gelir eşitsizliğinin arttığı görüldü.

Eğitimin Getirisi Azalıyor

Eğitim durumuna göre gelirler karşılaştırıldığında, yükseköğretim mezunlarının diğer eğitim düzeyi gruplarına göre gelir kaybı yaşadığı görülüyor. Potansiyel işgücünün yükseköğretime devam etme konusunda tereddüt yaşamasına neden olan bu durum, eğitimin getirisinin azaldığını gösteriyor.

Kendi Hesabına Çalışanlar Ücretlileri Geride Bıraktı

TÜİK verileri ve TEPAV hesaplamalarına göre, işçinin gelirinin işverenlere kıyasla gerilediği ortaya çıktı. Bu verilere bakıldığında, son dönemde gelir dağılımının ücretliler aleyhine bozulduğu tezi destekleniyor.

Ücretlilerin Geliri Azalıyor

Yıllık ortalama gelirin reel değişimi açısından farklı üç dönem ortaya çıkıyor. 2009-2019 döneminde, ücretlilerin gelirinin en az arttığı; 2019 sonrasında ise, ücretlilerin ortalama gelirinin her yıl yaklaşık olarak yüzde 1,5 reel azalış yaşadığı görülüyor.

İlgili Haber  Üniversite Öğrencileri, ATSO’yı Ziyaret Etti - Eğitim İçin Sanayi Deneyimi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler