Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Üniversite Eğitimi Almadan Mezun Olmak Mümkün!

Mine Özdemir Güneli –

Mine Özdemir Güneli – Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitime İlgide Büyük Düşüş!

Uzaktan Eğitime Katılım Düşüklüğü

Dünyada ve Türkiye’de birçok üniversitede pandemi sonrası uzaktan eğitime geçilmesiyle derslere devam zorunluluğunun ortadan kalkması, öğrencilerin iş hayatına atılması ve ekonomik zorluklar nedeniyle yüz yüze eğitime olan ilginin ciddi şekilde azaldığı gözlemlenmektedir. Bu durum, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) İşletme Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Behçet Yalın Özkara’ya göre ciddi bir düşüşe işaret etmektedir.

Büyük Düşüşün Nedenleri

Öğrencilerin kampüse gelmemesinin arkasında iki ana neden bulunmaktadır. Birincisi, öğrencilerin internet ortamında çok zengin kaynaklara erişebileceğine olan inançları; ikincisi ise bazı bölümlerde üniversite diplomasının iş bulmada etkisiz olduğuna dair artan şüphelerdir. Bu nedenlerle birçok öğrenci artık üniversite eğitiminin onlara fayda sağlamayacağını düşünmekte ve derslere katılmamaktadır.

Uzaktan Eğitimin Yarattığı Sorunlar

Uzaktan eğitimle birlikte öğrencilerin kampüse gelmemesi, hocanın öğrencileri geçirmesine ve hatta hiç kampüse gelmeden mezun olan öğrencilerin sayısının artmasına neden olmaktadır. Bu durum üniversitelerin yüz yüze eğitim konusunda zorluklar yaşamasına neden olmaktadır.

Yüz Yüze Eğitime Geri Dönüş Zorluğu

Doç. Dr. Behçet Yalın Özkara’ya göre, gençlerin artık üniversiteye geri dönmek istemediği bir dönemde üniversitelerin yapılandırılması ve dönüşümü kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte üniversitelerin de eğitim modellerini güncellemesi gerekmektedir.

Önerilen Adımlar

Öğrencilere internette bulunmayan bilgileri verebilecek, piyasaya ilişkin bilgileri sunabilecek hocaların üniversitelerde görev alması, araştırmacı ve öğretici hocaların ayrımının net bir şekilde yapılması ve öğrencilere rehberlik etmeleri, üniversitelerin dönüşümü için atılması gereken adımlar olarak öne çıkmaktadır.

İlgili Haber  Bir Ortaokul Öğrencisi Evine Giderken Bursa'da Hayatını Kaybetti

İş Tecrübesinin Önemi

Bir öğrenciye göre, artık üniversite eğitiminin yerini iş tecrübesinin almakta olduğu ve bu nedenle üniversiteye gitmenin gerekli olmadığı ifade edilmektedir. Bu durum, gençlerin iş hayatına atılmayı tercih etmelerine neden olmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Anadolu Üniversitesi Rektörü Öğrenci Kulüpleri
Sıradaki Haber Anadolu Üniversitesi Rektörü, Öğrenci Kulüpleri Başkanlarıyla İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi.