Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ulusal Eğitim Bakanlığı Çocuk Emekçiliğine Resmiyet Kazandırdı!

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın MESEM’ler

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın MESEM’ler ile Çocuk Emekçiliğine Resmiyet Kazandırdığı İddiası TBMM’de Tartışılıyor

Gülüstan Kılıç Koçyiğit: ‘Bütçe Hazırlığı Esnasında Toplumun Görüşleri Alınmıyor’

TBMM Genel Kurul oturumlarında 2024 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanun Tasarısı müzakereleri esnasında, DEM Partisi Kars Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın MESEM’ler yoluyla çocuk emeğinin resmi kategorize edilmesini sağladığı suçlamasında bulundu. Koçyiğit, bütçenin hazırlık evresinde toplumun fikirlerinin dikkate alınmadığını söyleyerek, muhalif partilerin sunduğu önerilerin reddedildiğini ifade etti.

Bütçenin Büyük Paylarının Faizlere Tahsis Edilmesi ve Vergi Adaletsizliği

Koçyiğit, bütçe içerisinde büyük miktarların faize ayrılmasını ve vergi eşitsizliğini de eleştiri konusu yaptı. Vergi eşitsizliği üzerine söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ı hedef alarak eleştiren Koçyiğit, “Çünkü bu, artık örtbas edilemeyecek bir gerçek, bu memlekette dolaylı vergiler olan KDV, ÖTV gibi yüklerin emekçinin, işçinin omuzlarında olduğu, ama servişini büyüten, yıllık ciroları yüzde 400’lere varan bankalar, işverenler ve işte o beşli çeteye mensup denilen Makyol, Limak ve diğer pek çok şirketin ne yazık ki hakiki manada vergi ödemedikleridir.” diye konuştu.

‘MESEM’ler Vasıtasıyla Çocuk Emekçiliğine Resmiyet Kazandırıldı’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın MESEM’ler vasıtasıyla çocuk emekçiliğine resmiyet kazandırdığı suçlamasında bulunan Koçyiğit, çocukların haftada dört gün atölye ve fabrikalara giderek çalışmalarının ve sadece bir gün okula gitmelerinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Koçyiğit ayrıca bakanın okul ve sanayi işbirliği hakkındaki açıklamalarını eleştirerek, “Organize Sanayi Bölgeleri içerisine okul yapılacak, bu okullar eğitim kurumu olma özelliğini yitirecek ve okul-fabrika dönemine geçiş yapılacak ve bunu da gururla bizlere ifade ediyorlar. Çünkü Eğitim Bakanı da bu okulların nasıl yüksek cirolar elde ettiğini, ekonomiye nasıl büyük katkılar sağladığını büyük bir övünçle dile getirmişti” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber  Ücretli Öğretmenler Platformu Sendikalaşıyor!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir