Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ücretli Öğretmen Maaşı ve Özel Okul Öğretmenlerinin Durumu Tartışılıyor

TBMM Gündemine Ücretli Öğretmenlerin

TBMM Gündemine Ücretli Öğretmenlerin Durumu Geldi: MEB’den Söz Verildi

Öğretmenlerin Ücret Durumu Ele Alındı

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM gündemine, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kadrolu öğretmen bulunmadığı durumlarda görevlendirilen ücretli öğretmenlerin asgari ücretin altında bir gelirle çalıştırılmasının getirilmesi konusu geldi. Yeterince öğretmen ataması yapılmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretli öğretmen görevlendirmek durumunda kaldığına vurgu yapıldı. Bu durum özel okullarda görev yapan öğretmenlerin durumunu da gündeme getirdi.

Milletvekili Eylem Ertuğ Ertuğrul Konuyu Meclis Gündemine Taşıdı

Kadrolu öğretmenlerin bulunmadığı okullarda görev yapan ücretli öğretmenlerin sadece ek ders ücreti karşılığında çalıştırılması ve asgari ücretin altında ücret ödenmesi ve özel okulda görev yapan öğretmenlerin düşük ücretle çalıştırılması konusu, Milletvekili Eylem Ertuğ Ertuğrul tarafından TBMM’de gündeme getirildi.

“Gerekli öğretmen ihtiyacını karşılamaktan uzak öğretmen atamaları sebebiyle devlet okullarında büyük bir öğretmen eksiği yaşanmaktadır. On binlerce ücretli öğretmen bu eksikliği karşılayan bir emek ortaya koyarken çok düşük ücretlerle ve yoğun bir güvencesizlikle Millî Eğitim Bakanlığı tarafından çalıştırılmaktadır. Yeni asgari ücretin de açıklanmasıyla özel sektör eğitimcilerinin çoğunun kazancı asgari ücretin altında kaldı. Öğretmenlerimiz eğitimde güvencesizliğin durdurulması için gerekli öğretmen atamalarının yapılmasını bekliyor. Öğretmenlerimizin emeklerinin devlette ücretli öğretmenlik adı altında özel okullarda da asgari ücretin dahi altında kalan maaşlarla ve dayanılamayacak kadar uzun çalışma saatleriyle sömürülmesine izin vermeyin. Öğretmenlerimiz Özel Öğretim Kanunu’ndan kaldırılan hükümle ellerinden alınan taban maaş oluşturma haklarını geri istiyorlar. Eğitim emekçilerinin taban maaş hakkını geri verin.”

Kaynak: Öğretmenlere yeni özür grubu mazerete dayalı atama duyurusu

İlgili Haber  Okul Kayıtlarında Önemli Değişiklik: Sınıf ve Öğretmen Seçimi Nasıl Olacak?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yetersiz Beslenme Sorunu ve Okul
Sıradaki Haber Okul Yemeği İçin Şimdi Masaya!