Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’de Ülke Çapında Birleştirilmiş Sınavlar Başladı – Güncel Eğitim Haberleri

Eğitim Bakanlığı, Birleştirilmiş Sınav

Eğitim Bakanlığı, Birleştirilmiş Sınav Sistemi Uygulamasına Geçiyor

Birleştirilmiş Sınavlar Hakkında Yeni Yönetmelikler

Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin ilerlemesini izlemek, öğretim programının etkin şekilde izlenmesini temin etmek ve uygulama standardizasyonu sağlamak amacıyla, ortaokul ve lise seviye genelinde üç ayrı birleştirilmiş sınav düzenlemesi hayata geçirdi. Bu yeni yönetmelik dahilinde, birleştirme sınavlarının bütün okullarda aynı anda yapılması planlanarak öğrencilerin başarı düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Yeni Sınav İşlemleri Hakkında Ayrıntılar

2023-2024 akademik yılında ilk dönemin ilk sınavları 30 Ekim-10 Kasım 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Birleştirilmiş sınavlar, bugün ve yarın ülkenin 81 ilinde tüm okullarda gerçekleştirilecek. Sınavlar, Bakanlıkça oluşturulan sorularla yürütülecek ve sınav işlemleri, okul öğretmenleri tarafından koordine edilecek.

Birleşik Yazılı Sınav Sonuçları ve İncelemeleri

Bakanlık tarafından düzenlenen birleşik yazılı sınavların sonuçları, alakalı dersin öğretmeni tarafından e-Okul sistemine girilecek. Bu sınav sonuçları, öğrencilerin ders notları olarak değerlendirilecek ve karnelere yansıtılacak. Geçerli bir mazereti olmayıp sınava girmeyenler ve kopya çekenlerin performansı not olarak kaydedilmeyecek. Sınava katılmayan öğrencilere “G”, kopya çeken öğrencilere ise “K” harfi verilecek ve bu durumlar not ortalamalarına katılmayacak.

Bu düzenlemelerle birlikte Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin akademik başarılarının daha adil ve istikrarlı bir biçimde değerlendirilmesini hedeflemektedir.

İlgili Haber  Öğrenciler Bugün Karne Alıp Yarıyıl Tatiline Başlayacak - En Son Eğitim Haberleri

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler