Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye Oscar Adayları: Yabancı Kategorisinde Parıldıyor

Oscar Adaylık Yarışında Türk

Oscar Adaylık Yarışında Türk Yönetmenlerin Serüveni

Oscar Adaylıkları

Her yıl Şubat ayında Oscar adaylıkları açıklanır ve bu yıl Christopher Nolan’ın “Oppenheimer”, 13 dalda, Yorgos Lanthimos’un yönettiği “Poor Things” 11 dalda aday olurken Martin Scorsese’in “Killers of the Flower Moon” 10 dalda Oscar ödülüne aday oldu. En İyi Uluslararasi Film dalında ise sona kalan 5 film İtalya’dan “Io Capitano”, Almanya’dan “Teachers’ Lounge”,  Japonya’dan “Perfect Days”, İspanya’dan “Society of the Snow”, İngiltere’den “The Zone of Interest” filmleri oldu.

Türk Yönetmenlerin Oscar Yolculuğu

Türkiye her zamanki gibi yine Nuri Bilge Ceylan filmini Oscar yarışına yollarken “Kuru Otlar Zamanı” daha önce açıklanan 9 filmlik kısa listeye girememişti. Almanya namına yarışan “Teachers’ Lounge” filminin yönetmeni İlker Çatak, Türkiye’den Almanya’ya giden bir ailenin evladı olarak dikkat çekiyor.

Küresel Dünyada Ülke Temsilleri

Bu yıl En İyi Uluslararasi Film dalında enteresan tesadüfler yaşandı. Almanya’nın meşhur yönetmeni Wim Wenders bu yıl Japonya namına Oscar için yarışıyor. Türkiye kökenli Yönetmen İlker Çatak da Almanya’yı temsil ediyor. Bu küreselleşme sinemasının somut bir örneğidir.

Oscar’da Türkçe Filmler

Türkçe filmler Türkiye’nin gösterdiği filmlerden daha başarılı oldu. 1990’da Anadolu’dan bir ailenin İsveç’e göç etmesini anlatan Umuda Yolculuk, Oscar yarışında birinci olmuştu. Xavier Koller’in bu filmi teknik olarak Türkiye adına da yarışmaya katılabilirdi. Nihat Seven’in 2014 yapımı “Uzun Yol” filmi de İngiltere namına Oscar yarışına aday olmuştu.

Oscar Nominasyonları

2021’de Oscar yarışına  “Bağlılık Hasan” yerine Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” seçilseydi Türkiye’nin adaylık düzeyinde şansının olabileceği bir yıl olabilirdi. Yönetmenin Oscar adaylığı için yaptığı hazırlıklar ve stratejiler oldukça açıklanıcıydı. Türk sinemasının Oscar adaylığı için doğru film seçme konusunda daha dikkatli olması gerektiği vurgulandı.

İlgili Haber  Okul Bahçesine Saha - Ereğli Önder Gazetesi

Umarım önümüzdeki yıl Türk sineması adına daha olumlu gelişmeler yaşanır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler