Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye Altın Alımında 2023 Yılında Rekor Kırdı

Altın Alımları ve İhracatında

Altın Alımları ve İhracatında Türkiye Rekor Kırdı: 2023 Yılı Verileri Açıklandı

Dünya Altın Konseyi, 2023 yılının son çeyreğine ilişkin altın alımı ve ihracatı verilerini yayımladı. Türkiye’nin altın alımları ve ihracatındaki rekor artış dikkat çekti.

Türkiye’nin Altın Alımları

2023’te Türkiye’ye toplam altın alımı, bir önceki yıla göre yüzde 66’lık artışla 201,6 tonla tüm zamanların zirvesine çıktı. Türkiye, altın alımında dünyada Çin’in ardından ikinci sırada yer aldı.

Türkiye’de mücevher alımı, 2023’te geçen yıla göre yüzde 14 artışla 41,9 tona ulaşarak son sekiz yılın zirvesine yükseldi. Külçe ve sikke altın alımı ise 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 88’lik artışla 159,6 tona yükselerek tüm zamanların zirvesini gördü.

Çin’in Altın Alımları

Hong Kong ve Tayvan dahil Çin’de altın alımı 2023’te yüzde 16’lık artışla 959,2 tona ulaştı. Çin’de altın alımında bir yıldaki artış 134,3 ton oldu. Külçe ve sikke altın alımında Çin, dünyada ilk sırada yer aldı.

Altın İthalatı ve İhracatı

Türkiye’nin altın dahil kıymetli metal ve taş ithalatı 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 45’lik artışla 34 milyar dolara ulaştı. 2023’te altın ithalatı değer bazında rekor kırdı. Altın dahil kıymetli metal ve taş ihracatı da yüzde 33,7’lik artışla 13,7 milyar dolara yükseldi. Türkiye’nin 2023 yılı dış ticaret açığı 20,3 milyar dolara ulaştı.

Enflasyon ve Altın Talebi

Raporda, Türkiye’de artan enflasyonun altın talebi artışında etkili olduğuna işaret edildi. Altın ithalatının bir bölümü mücevher ihracatında kullanılırken önemli bir bölümü de yastık altına gitti.

İlgili Haber  Ticari Gayrimenkul Sektöründe Endişeli Yellen

Borsa İstanbul verilerine göre, miktarsal bazda Türkiye’nin altın ithalatı 2023’te 319 tonla son beş yılın zirvesini gördü.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor