Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkçe-Türk Dili ve Edebiyatı, İngilizce Dinleme ve Konuşma Sınavları Nasıl Yapılır? 2023-2024

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul ve liselerde yazılı sınavlarla ilgili yönetmelikte değişikliğe gitti. Buna göre, Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ile İngilizce derslerinin notları artık sadece yazılı sınavlarla belirlenmeyecek. Peki bu dersler için yapılacak dinleme, konuşma ve yazılı sınav notları nasıl hesaplanacak? Ortalama nasıl belirlenecek? İşte bu konuda detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında Türkçe ve İngilizce Sınav Notları Nasıl Hesaplanacak?

Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ile İngilizce dil derslerinin sınavları artık hem yazılı hem de uygulamalı olmak üzere iki aşamada yapılacak.

MEB ölçme ve değerlendirme yönetmeliğine göre, “Türkçe/Türk dili ve edebiyatı ile yabancı dil derslerinin sınavları; dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçmek için yazılı ve uygulamalı olarak yapılır.”

Bu sınavlarla ilgili ayrıntılar, MEB yazılı ve uygulamalı sınavlar kılavuzundan derlendi.

Türkçe, Yabancı Dil ile Türk Dili ve Edebiyatı Notları Nasıl Hesaplanır?

Türkçe, Yabancı Dil ile Türk Dili ve Edebiyatı derslerinin uygulamalı sınavları, ders öğretmenleri tarafından belirlenir ve dinleme ve konuşma becerilerini ölçer. Bu sınavlar ayrı ayrı puanlanır ve öğrencinin yazılı sınavdan aldığı puanlarla birlikte değerlendirilerek sınav puanı oluşturulur.

Türkçe ve yabancı dil derslerinin sınav puanları; yazılı sınavın %50’si, dinleme sınavının %25’i ve konuşma sınavının %25’i alınarak hesaplanır.

Örnek: Yazılı sınavında 70, dinleme sınavı 80 ve konuşma sınavı 100 olan bir öğrencinin Türkçe yada İngilizce sınav notu: 35+20+25=80

Türk Dili ve Edebiyatı dersinin sınav puanları; yazılı sınavın %70’i, dinleme sınavının %15’i ve konuşma sınavının %15’i alınarak hesaplanır.

Örnek: Türk Dili ve Edebiyatı dersinde yazılı sınavından 90, dinleme sınavından 80 ve konuşma sınavından 75 alan bir öğrencinin sınav puanı: 63+12+11,25=86,25

İlgili Haber  Feribot Seferleri İptal Edildi, Yolcular Mağdur oldu!

Dinleme ve Konuşma Sınavları Ne Zaman Yapılır?

Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yabancı Dil derslerinin dinleme ve konuşma sınavları ilgili dersin yazılı sınavından önce veya sonra yapılabilir. Öğretmenler, bu sınavları kazanımların doğru ölçülmesine olanak verecek şekilde farklı yöntemlerle yapabilir.

Dinleme sınavı, öğrencinin doğal ortamlardaki konuşmalara ya da planlı bir dinleme metnine yönelik sorulan sorulara cevap vermesini hedefler.

Dil Derslerinde Dinleme Sınavı Nasıl Yapılır?

Dinleme metinleri sınıfın düzeyi ve durumuna göre birden fazla dinletilerek, dinleme sınavına yönelik hazırlanmış soru kâğıdı dinleme öncesi veya sonrasında verilebilir. Sorular, her soru öncesi dinleme yapılarak tek tek de sorulabilir.

Dil Derslerinde Konuşma Sınavı Nasıl Yapılır?

Konuşma sınavının bir ders saatinde tamamlanma zorunluluğu yoktur. Sınav saati uygulamasındaki esneklik, konuşma sınavlarının yapılmasını kolaylaştırabilir. Konuşma sınavları, öğrencilere önceden haber verilerek ya da haber verilmeksizin, sınıf içi etkinliklerde veya sınıf dışı öğretim faaliyetlerinde yapılabilir.

Türkçenin doğru ve güzel kullanımı

Türkçenin doğru ve güzel kullanımı ilkokullarda ön plana alınarak öğrencilerin dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin izlenmesi ve geliştirilmesi hedeflenir. Öğrencilerin dört dil becerisinin gelişimi sağlanırken öğretim etkinliklerine ait öğretmen görüşleri öğrenci gelişim dosyalarında tutulur.

BEP’li Öğrenciler için Dinleme ve Konuşma Sınavları

Kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim gören öğrencilere yönelik sınav uygulamaları, öğrencilerin BEP’leri ve eğitim ihtiyaçları çerçevesinde farklı soru tipleri kullanılarak yapılır.

Haber Konusu: 2023-2024 Türkçe ve İngilizce Derslerinde Yeni Sınav Uygulamaları Hakkında Ayrıntılar

Haber Teması: Eğitim, Sınav Yönetmeliği, Dil Dersleri

Kaynak: ZEKİHABER.COM