Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türk Eximbank, 500 Milyon Dolarlık Finansman Sağladı.

Türk Eximbank Uluslararası Sermaye

Türk Eximbank Uluslararası Sermaye Piyasalarından 500 Milyon Dolarlık Finansman Sağladı

Türk Eximbank, uluslararası sermaye piyasalarından 500 milyon dolarlık finansman sağladı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Türk Eximbank’ın yurt dışından sağladığı 500 milyon dolarlık kaynak, Şubat 2022’den bu yana finansal kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen tahvil ihraçları arasında en düşük maliyetli işlem olma özelliği taşıyor.

Tahvil ihracına geniş bir coğrafyadan yaklaşık 3 milyar dolar tutarındaki çok güçlü talep sayesinde 500 milyon dolar tutarındaki tahvilin kupon oranı, başlangıç seviyesinin 62,5 baz puan altında, yüzde 7,50 gerçekleşirken, nihai getiri oranı yüzde 7,75 oldu.

Türk Eximbank’ın Kazandığı Güvenin Somut Göstergesi

Türk Eximbank’ın, Amerikan Hazinesi üzerine en düşük fark ödeyerek gerçekleştirdiği 5 yıllık tahvil ihracı, ülke ekonomisine uluslararası piyasalarca duyulan güvenin somut bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Tahvil işlemine Avrupa’dan Amerika’ya, Orta Doğu’dan Asya’ya kadar dünyanın her bölgesinden 160’a yakın kurumsal yatırımcılardan ihraç büyüklüğünün yaklaşık 6 katı talep geldi.

İhraç Büyüklüğünün Çeşitliliği ve Yatırımcı Profili

Geçen yıla göre özellikle Amerika, Avrupa ve Asya’da yerleşik uzun vadeli yatırım yapan kuruluşların ilgisinin büyük ölçüde arttığı gözlemlendi. Tahvil ihracının yüzde 54’ü Amerika, yüzde 30’u Avrupa, yüzde 15’i Orta Doğu ve Asya’daki yatırımcılara satıldı. Yatırımcıların yüzde 80’ini dünyanın en tanınmış varlık yönetim şirketleri ve kurumsal yatırımcıları oluşturdu.

İhracatçılara Yönelik Finansman Çalışmaları ve Hedefler

Açıklamada, Türk Eximbank’ın ihracatçılara yönelik finansman çalışmalarına ilişkin, 2024’ün ilk yarısında tamamlanmak üzere 10 yıla kadar vadeli ve uygun maliyetli 1,5 milyar dolarlık uluslar üstü finansal kuruluşlardan kaynaklar temin edilmesine yönelik çalışmalar devam ettiği belirtildi. Ayrıca, Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney’nin görüşlerine yer verilen açıklamada, bu yıl ihracatçılara verecekleri nakdi kredi desteğini yüzde 22 artışla 24 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini aktardı.

İlgili Haber  Brent Petrol Fiyatı 18 Ocak 2024'te Ne Kadar Oldu? - Son Dakika Ekonomi Haberleri

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor