Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tesla Otonom Sürüş Testi Başarısızlıkla Sonuçlandı

Sigorta Sektörü IIHS Araştırmasına

Sigorta Sektörü IIHS Araştırmasına Göre Destekli Sürüş Sistemleri Güvenlik Açısından Etkisiz

Sigorta sektörünün güvenlik araştırma kolu olan IIHS, kaza verilerine dayanarak yaptığı araştırmada 9 otomobil üreticisinin 14 destekli sürüş sistemi kendi geliştirdiği standartlara göre değerlendirdi. Elde edilen verilere göre, otomatik pilot veya diğer destekli sürüş sistemlerinin güvenlik açısından faydalı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunamadı.

IIHS Başkanı David Harkey, yaptığı açıklamada, “Sigorta hasar verilerini inceleyebiliyoruz. Bu sistemlere sahip olan ve olmayan araçları inceleyebildik ve daha gelişmiş sistemlerin kazaları azaltmadığı sonucuna vardık” dedi. Ancak, otomatik acil fren sistemlerinin arkadan çarpmaları yüzde 50, bir aracın yayaya çarpmasını da yüzde 30 azalttığına dair kanıtlar bulunduğunu belirtti.

2 Sistem Marjinal Durumda

IIHS’nin test ettiği sistemler arasından yalnızca Lexus LS hibrit sedan araçlarında sunulan Gelişmiş Sürüş özelliğine sahip Lexus Teammate’in güvenilir olduğu sonucuna varıldı. Test edilen sistemlerden General Motors’un GMC Sierra’daki Super Cruise’u ve Nissan’ın elektrikli aracı Ariya’daki ProPilot ve Navi-link sistemleri “marjinal” olarak değerlendirildi. Nissan, Tesla, BMW, Ford, Genesis, Mercedes-Benz ve Volvo ise “zayıf” olarak derecelendirildi. Hiçbir sistem en üst seviye olan “iyi” derecesini alamadı.

“Sistemler Kötü Kullanımı Önlemek İçin Yetersiz”

David Harkey, “Destekli sürüş sistemlerinin çoğu, kötü kullanımı önlemek ve sürücülerin dikkatini vermemesi için yeterli önlemler içermiyor” ifadelerini kullandı. Harkey, otomobil üreticilerinin sürücüleri ne kadar yakından izledikleri ve sürücülerin dikkatini vermemesi durumunda araçların ne kadar hızlı uyarı verdiği gibi standartlara uymalarını sağlamak amacıyla yeni derecelendirmeler belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

İlgili Haber  A.c.e Ödüllerinde Yurt Dışı Lojistik Entegrasyonunda Shipentegra Birinciliği - Bthaber

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor