Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Teknolojiyle 1 Milyar Dolarlık İşi Devirdi

Boyner Holding, Tekstil, Perakende

Boyner Holding, Tekstil, Perakende ve Teknoloji Üçgeninde Büyümeye Devam Ediyor

Cem Boyner, Yönetim Kurulu Başkanı “Boyner Holding”in Büyüme Stratejisini Paylaşıyor

Boyner Holding, tekstil, perakende ve teknoloji sektörlerindeki büyümesini sürdürüyor. Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, şirketin büyümesi ile ilgili olarak “1’i 2’ye katlayan değil, çok daha yüksek çarpanlı projelerle ilgilendiklerini” belirtiyor ve geleceğe umutla bakıyor. Teknolojiye yapılan yatırımların arttığını dile getiren Boyner, “2024’te mağaza yatırımının 3 mislini teknolojiye yapıyoruz. 2 milyar TL teknolojiye, 700 milyon TL mağazaya” diyor.

Boyner ile yapılan röportajda, pandemiden gruptaki strateji değişikliğine, yeni projelerden ekonomiye; öne çıkan notlar şunlar oluyor…

Boyner Holding’in Büyüme Rakamları

– 2019’dan bu yana 5 kat büyüdük. Ciroda 2023’te 1 milyar doları geçtik. 10 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu yıl 2 bin kişi daha aramıza katılacak. 20 milyon müşterimiz, 50 milyona yakın ürünümüz var. Boyner’in 20-35 yaş grubu müşterisi, toplam müşterimizin yüzde 43’üne ulaştı.

Stratejide Değişim

– Kovid dönemi, “insanlar artık mağazaya gelmeyecek” dediler. Dediler ki “internet geldi işte, büyük çağın sonu gibi, sokağa çıkıp mağazacılık olayı bitecek.” Şimdi ne oldu, “Mağazaya koşuyorlar.” Biz de “müşterimizi nasıl hak ederiz” sorusuna odaklandık; aslında tam bir varoluş tartışmasını ortaya attık. O bizi büyük dönüştürdü.

Finansal Durum ve Yatırımlar

– “Hayat damarımız perakende, ama 2024’te mağaza yatırımının 3 mislini teknolojiye yapıyoruz. 2 milyar TL teknolojiye, 700 milyon TL mağazaya” diyor. “Biz hayatımızda hiç sıfır borçlu olmadık; hep fikirlerimiz cebimizdeki imkanlardan fazlaydı. Ama pandemi hepimizi düşünmeye itti. Herkes silkelendi. Biz de çok silkelendik. Finansal borçluluğumuzun sıfır olduğu bir noktaya geldik. Bizim hayatımız için çok önemli şeyler bunlar.”

İlgili Haber  Kolay Giriş, Hızlı Kaçış: Üniversite Maceramız

Gelecek Hedefleri ve Bakış Açısı

– “Gelecekte bu grup nereye gider” sorusuna, “Müşteri bizi nereye emrederse, oraya gider…”

“Bir kaptan çok yönlü olmalı. Öncelikle teknesinin 1 metre önündeki dalgaya bakmak zorunda, bu yüzden, biz kısa vadeye çok ciddi odaklanıyoruz. Bir gözümüzle de uzun vadeye bakıyoruz ki, “rotayı kaybetmeyelim, nereye gittiğimizi bilelim.” Türkiye’de orta vadeye bakarak, iş yapılmaz. Kısa ve uzun vade önemli” ifadesini kullanıyor.

Boyner Holding’in Teknoloji ile Perakende Entegrasyonu

Boyner Holding, teknoloji ile perakende entegrasyonunu arttırmak için farklı projeler üzerinde çalışıyor. Şirketin teknolojiye yaptığı yatırımların artışının yanı sıra, online tarafta da başarılı işlere imza atıyor. “Boyner Now” adını taşıyan hızlı teslimat projesi ve teknoloji ile finansal entegrasyon adına yürütülen çalışmalar dikkat çekiyor.

Yeni Teknoloji ve Finansal Hizmetler

Cem Boyner, şirketin teknoloji ile finansal entegrasyon adına şunları dile getiriyor: “Türkiye’de bankacılık sistemi dışında kalan 20 milyon insan var. Biz diyoruz ki, kartın üzerindeki taksiti şimdi kartsız hale getirelim. Hopi böyle doğdu. Param’la iş birliği yaptık. Hopi sana öneriyor, bir iki dakika içinde cebine limit düşüyor. Şu an tavan 7.500 TL, birkaç ay içinde bunu 40-50 bin TL’ye çıkaracak teknolojiyi getireceğiz.”

Şirket ayrıca “parçalı tasarruf ürünü” üzerinde çalıştıklarını ve bu ürün ile günlük yatırımların kolaylaştırılacağını ifade ediyor. “Hopi” ile yapılan iş birliği ile bu hizmetlerin sunulacağı belirtiliyor.

Online Perakende Stratejisi

“Elif Boyner” tarafından önerilen “Boyner Now” adlı hızlı teslimat projesi online ciroya büyük katkı sağlıyor. Cem Boyner, projeyi şu sözlerle anlatıyor: “Siparişi veriyorsun, kredi kartına hiç elin gitmiyor, hiç para vermiyorsun. 90 dakikada o ürünü müşteriye ulaştırıyoruz. Varsa bir beden büyüğü, küçüğü, yakışır dediğimiz rengini de ek olarak alternatifli yolluyoruz. Kapıda bekliyoruz. 10-15 dakika zaman veriyoruz.”

İlgili Haber  Gıda Enflasyonu Resmi Enflasyonu Katladı

“Boyner Now, online ciromuzun yüzde 7-8’ine geldi; ayda yüzde 24 büyüyor. Kapıdan çevirme oranı yüzde 11. Normal online alışveriş iade oranı yüzde 25-30. 2024’te hayallerimizi gerçekleştirebilirsek, 2025-2026’da Boyner Now konseptini yurt dışına taşıyabilmeyi istiyoruz.” şeklinde büyüme hedeflerini paylaşıyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


JPMorgan Analizi: Bankacılık Sektörü İkinci
Sıradaki Haber Jpmorgan’dan Türk Bankacılık Sektörü Analizi: Önemli Gelişmeler ve Trendler