Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sosyal Sorumluluk Programı Yönergesi: Eğitim Bakanlığı’ndan Yeni Adımlar

Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal

Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Sorumluluk Programı ve Uygulama Yönergesi Hazırladı

Öğrencilerin Sosyal Sorumluluk Düzeyi Artırılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin sosyal sorumluluk düzeylerini artırmak amacıyla Sosyal Sorumluluk Programı ve Hayat Boyu Öğrenme/Sertifikasyon Uygulama Yönergesi’ni hazırladı. Yönergde, öğrencilerin sosyal sorumluluk bilincinin artırılması ve toplumsal sorunlara duyarlı bireyler olarak yetişmeleri amaçlanmaktadır.

Sosyal Sorumluluk Faaliyetleri Ekip Çalışması İle Gerçekleştirilecek

Yönergeye göre, okullarda öğretmenler kurulu kararıyla “sosyal sorumluluk kulübü” adı altında öğrenci kulüpleri kurulabilecek. Bu faaliyetler ekip çalışması şeklinde gerçekleştirilecek ve öğrencilere liderlik, ekip içinde çalışma ve koordinasyon gibi yetkinliklerin kazandırılması hedeflenmektedir.

Öğrenciler ortaöğretim süresi boyunca en az 40 saatlik sosyal sorumluluk programı kapsamındaki faaliyetleri yerine getirecek. Bu faaliyetler puanla değerlendirilmeyecek ancak öğrencilerin mezuniyetlerinde belgelendirilecek ve e-Okul sistemindeki “Sosyal Etkinlik Modülü”ne işlenerek öğrenci gelişim dosyasında yer alacak.

İşbirliği Yapılacak Kurum ve Kuruluşlar Belirlenecek

Sosyal sorumluluk programında işbirliği yapılacak kurum ve kuruluşlar, il ya da ilçe koordinatörler kurulunun teklifiyle valilik veya kaymakamlıklarca belirlenecek. Konusu itibarıyla sosyal sorumluluk programı alanına giren ve bakanlıkça yapılan işbirliği protokolleri bünyesindeki faaliyetler de bu kapsamda değerlendirilecek.

Eğitim kurumları tarafından yürütülecek sosyal sorumluluk programı kapsamındaki faaliyetlerin, kurum kültürünü ve okul iklimini en iyi şekilde yansıtması, okulun kurumsal kimliğini geliştirici nitelikte olmasına da katkı sağlaması planlanmaktadır.

İlgili Haber  Babası, Kayıp Üniversite Öğrencisi Merve için DNA Örneği Verdi Mi?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler