Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sosyal Bilimler Kongresi: Filistin ve Gazze Gündemi

Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal

Mardin Artuklu Üniversitesi Sosyal Bilimler Kongresi

Uluslararası Katılımlı Kongre

Mardin Artuklu Üniversitesi, yurt içinden ve yurt dışından 7 ayrı üniversite ve akademi kuruluşuyla birlikte “Cumhuriyetin 100’üncü Yılında Sosyal Bilimler Kongresi” düzenledi. İstanbul’da gerçekleştirilen kongreye İslam Dünyasından 9 farklı ülkeden akademisyen ve bilim adamı katıldı. Kongrenin gündemi Filistin ve Gazze olarak belirlendi.

Açılış Konuşması

Kongrenin açılış konuşması Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar tarafından gerçekleştirildi. Özcoşar, “Akademide Siyonist Baskıyı Aşmak: Anti-siyonist Bilimin İmkânları Özgür Filistin’de Akademinin Rolü” başlıklı açılış konuşmasında modern bilim eleştirisi yaparak akademide siyonizmin teorik ve pratik hegemonyasından bahsetti.

Rektör Özcoşar’ın Çağrısı

Özcoşar, kongrenin sonunda siyonizme karşı akademik alanda üç noktaya dikkat çekti:

  1. Anti-siyonizm anti-semitizm değildir cümlesini daha sık ve daha cesaretle kurmalıyız. Bütün dünyanın bu korkudan kurtulmaya ihtiyacı var. Bir Müslümanın antisemitist olmasının itikadi olarak mümkün olmadığını, ancak inancın anti siyonist olmayı zorunlu kıldığını bütün dünyaya anlatmalıyız.
  2. Siyonistlerce üretilen kavram ve teorilere karşı alternatif üretebilmeli, akademik başarıda onlarla yarışabilecek bir seviyeyi yakalayabilmeliyiz.
  3. Başta işgal altındaki üniversiteler olmak üzere akademik olarak siyonizmi destekleyen bütün akademisyen ve kurumlara yönelik boykot, tecrit ve yaptırımlar içeren bir hareket başlatmalıyız.

Katılımcılar ve Bildiriler

Mardin Artuklu Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Rimar Academi, Africaine Arabo İslamique AI Khadi Amar Üniversitesi, İraki Üniversitesi, Harran Üniversitesi paydaşlığında düzenlenen kongreye İslam dünyasının farklı ülkelerinden 100’ü aşkın akademisyenin katılarak bildiri sunduğu bilinmektedir.


İlgili Haber  İstanbul Üniversitesi Kampüsü Artık Ziyaretçilere Açık!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler