Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sessiz Dönemin Nihayeti: 10 Ay Sonra Halka Arzlarda Canlanma

Halka Arzlar 2023’ten Bu

Halka Arzlar 2023’ten Bu Yana İlk Kez Durgun

Yatırımcı Sayısında Gerileme

Borsada yatırımcı sayısı gerileme ivmesi gösterirken, halka arzlar açısından da Şubat 2023’ten bu yana ilk kez bir ay sessiz geçti. Ocak ayında Borsa İstanbul’da hiçbir şirket halka açılmadı, bu da 10 ay sonra halka arzın yaşanmadığı bir ay anlamına geliyor. 2023 halka arzlar açısından rekor bir yıl olmuştu, 54 şirketin halka arzı gerçekleştirilmiş ve bu şirketler sermaye piyasalarından 79,3 milyar lira kaynak sağlamıştı.

Borsa İstanbul’a Kote Şirket Sayısı Arttı

Bu halka arzlarla birlikte 2023 sonu itibarıyla Borsa İstanbul’a kote şirket sayısı 539’a çıktı. Halka açık şirketlerin piyasa değeri yüzde 62 artarak 10 trilyon 43 milyar lirayı aştı.

Piyasa Koşulları ve Mevzuat Değişiklikleri

Halka arzlarda piyasa koşullarının etkisi kadar, mevzuatta yapılan değişiklik de önemli başlıklardan biri oldu. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yılın başında halka arz koşullarını ağırlaştıran bir karara imza atmıştı. Buna göre payları ilk defa halka arz edilecek ortaklıkların ek satış hariç halka arz edilecek payların halka arz fiyatı baz alınarak hesaplanan piyasa değerinin 500 milyon liranın altında olması durumunda halka arz edilecek payların yüzde 25’i ortakların yeni pay alma hakkı tamamen kısıtlanarak satışa hazır bekletilecek. Ayrıca halka arz edilecek şirketlerin 2023 yıl sonu için 750 milyon lira ciroya ve 1 milyar 500 milyon liralık aktif büyüklüğe sahip olması gerekiyor.

2024 Başlangıcı

2023’te halka arzlar rekor seviyeye ulaşırken, 2024 sessiz başladı. Piyasa koşulları ve mevzuat değişiklikleri, halka arz faaliyetlerini etkilemeye devam ediyor.

İlgili Haber  Elektrik Fiyatları Bugün Yükseldi: 16 Şubat 2024

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


JPMorgan Analizi: Bankacılık Sektörü İkinci
Sıradaki Haber Jpmorgan’dan Türk Bankacılık Sektörü Analizi: Önemli Gelişmeler ve Trendler