Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Seçim Öncesi Tüketici Güveni Düşüşte

Tüketici Güven Endeksi Şubat

Tüketici Güven Endeksi Şubat Ayı Raporu: Seçim Öncesi Beklentiler Düşüşte

Tüketici Güven Endeksi Şubat Ayı Sonuçları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliği ile her ay gerçekleştirilen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarına göre, tüketici güven endeksi şubat ayında önceki aya göre yüzde 1,3 düşerek 79,3’e indi. Bu düşüş, tüketicilerin genel güven düzeyini yansıtan endeksin son bir yılın altında seyrettiğini gösteriyor.

Güven-Seçim İlişkisi

Önceki dönemlere ilişkin verilere göre, Tüketici Güven Endeksi’nin seçim sonuçları ile belli bir ilişkiye işaret ettiği görülüyor. Endeksin seçim ayında 100’e yakın ya da yükselişte olduğu dönemlerde iktidar partileri lehine, 100’ün altında bulunduğu ya da düşüşte olduğu zamanlarda ise tersine sonuçlar alındığı dikkati çekiyor.

Tüketici Güven Endeksi ve Önceki Seçimlerin İlişkisi

Bundan önceki yerel seçimlerin yapıldığı Mart 2019’da endeks 81,1’le oldukça düşük düzeyde bulunuyordu. Endeksin bu yıl seçimin yapılacağı mart ayında ölçülecek düzeyi, tüketici güveninin sonuçlara etkisi konusunda daha net fikir verecek.

Maddi Durumda İyileşme Beklentisi Azaldı

Geçen 12 aylık döneme göre hanenin mevcut maddi durumuna ilişkin 100’ün altındaki kötümser bölgeden çıkamayan alt endeksin ocak ayında 67,2 olan değeri şubatta biraz daha düşerek 67,1’e indi. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisine ilişkin alt endeks de yüzde 1,6 düşüşle 78,2’ye geriledi.

Genel Ekonomik Durum Beklentisi

Geçen 12 aylık döneme göre mevcut ekonomik durum hakkındaki görüşü yansıtan alt endeks sadece yüzde 0,8’lik bir artışla 52,2 olurken, gelecek 12 ayda genel ekonomik durum beklentisine ilişkin endeks yüzde 3,4’lük düşüşle 74,6’ya geriledi.

İlgili Haber  Netflix, 2023 Son Çeyrekte 13 Milyonun Üzerinde Yeni Abone Kazandı!

Ev, Otomobil Alma Umudu Dip Seviyede

Alt endeksler içinde en düşük değer, ev alabilme beklentisinde. Hanelerin gelecek 12 ayda konut satın alabilme veya inşa ettirme ihtimalini gösteren endeksin değeri şubatta sadece 9,7 oldu. Bu alt endeks önceki aya göre yüzde 4,5 artmakla birlikte geçen yılın ayın ayındakinin yüzde 1 altında kaldı.

Geçen 12 aya göre gelecek 12 ayda dayanıklı tüketim mallarına harcama eğilimini gösteren alt endeksin değeri şubatta yüzde 0,3 düşerek 97,5’e indi. Mevcut dönemin tasarruf etmek için uygunluğuna ilişkin endeksin ocakta 71,8 olan düzeyi ise yüzde 1,7 artışla 73’e çıktı.

Önceki 12 aylık döneme göre gelecek 12 ayda tüketici fiyatlarının değişimine ilişkin “beklenti” endeksinin ocak ayında 54 olan düzeyi, şubatta yüzde 1,1 artarak 54,6’ya yükseldi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor