Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sanayi ve Teknoloji Stratejisinde 5 Yılın Karnesi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye’nin 2023 Sanayi ve

Türkiye’nin 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi Uygulama Karnesi Açıklandı

Türkiye’nin Sanayi ve Teknoloji Stratejisi 2019-2023

Türkiye’nin 2023 yılını hedefleyen Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nin 2019-2023 uygulama dönemi karnesi açıklandı. Bu dönemde, sanayinin yüksek teknoloji alanlarındaki kapasitesinin güçlendirilmesi amacıyla “teknoloji odaklı sanayi hamlesi” başlatıldı ve ithal ürünleri ikame edebilecek ürünlerin geliştirilmesine destek verildi.

Ürün Yerlileştirme ve Dijital Dönüşüm

2022’de 129 ürünün yerlileştirilmesi desteklenirken, bu sayı geçen yıl 50’ye düştü. Bu yıl desteklenmesi planlanan ürün yerlileştirme sayısı 60 olarak belirlenirken, 2025’te 70 ve 2026’da 80 olarak hedeflendi. Ayrıca, dijital dönüşümlerin sağlanması amacıyla “5G ve Ötesi Teknolojiler ile Bağlantılı Yaşam”, “Akıllı Yaşam ve Sağlık Ürün ve Teknolojileri” gibi yol haritaları oluşturuldu.

Yüksek Teknoloji ve İnovasyon

İmalat sanayisinin GSYİH içindeki payı artarak yüzde 18,3’ten yüzde 22,1’e yükseldi. Türkiye’nin unicorn sayısı 7’ye yükselirken, teknoloji tabanlı işlere yapılan yıllık yatırım 2022’de 1,5 milyar dolara ulaştı. TOGG’un ilk teslimatı gerçekleştirilirken, mobilite alanında elektrifikasyon altyapısını güçlendirmek amacıyla 1572 hızlı şarj istasyonu projesine destek verildi.

Girişimcilik ve Beşeri Sermaye

TEKNOFEST’in başarısıyla gençleri bilim ve teknolojiye teşvik etme çalışmaları arttırılırken, yatırım olanakları da çeşitlendirildi. Kamu ve özel sektör iş birlikleriyle girişimcilik ekosistemi güçlenirken, Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi 2022-2025 yayımlandı.

Altyapı ve Enerji Verimliliği

Yapay zeka, enerji verimliliği, lojistik merkezlerinin artışı gibi alanlarda Türkiye, stratejik adımlar atmaya devam ediyor. Atılan adımlarla milli sanayi ve teknoloji hamleleri desteklenirken, orta yüksek ve yüksek teknolojili üretim ve ihracat hedeflenmektedir.

İlgili Haber  Kripto Düzenlemesi Beklentileri Artıyor - Sözcü

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor