Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sahte Diplomalar ve Satın Alınan Profesörlükler: Eğitimdeki Etik Dışı Yükseliş

Kıbrıs Sağlık ve Toplum

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde Diploma Sahtekarlığı İddiaları

Güzelyurt’ta, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde meydana gelen “Şirket direktörü tarafından sirkat”, “Müstahdem tarafından sirkat”, “Sahte belge düzenleme” ve “Sahte belgeyi tedavüle sürme” ve benzeri suçlar ile ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan zanlılar Çelebi Ilık ve Serdal Işıktaş bana yıllar önce tanık olduğum bir olayı hatırlattı.

Yıllar önce bir üniversitede çalışan karı koca akademisyen vardı. Bu çift yeni boşanmıştı. Koca olan akademisyen henüz yeni ayrıldığı eski karısına halen duygu besliyordu. Koca akademisyenin karısı X üniversitenin psikoloji bölümünde akademisyen olarak çalışıyordu. Adamın karısının psikoloji bölümündeki çok tanınmış Psikoloji Bölüm Başkanı bir kadın akademisyenle arası açıktı. Adam karısına yaransın diye uzun bir araştırma yapmış ve karısının sorunlu olduğu Psikoloji Bölüm Başkanı kadın akademisyenin doktorasının sahte olduğunu tespit etmişti.

Yıllar Önceki Sahte Diploma Olayı

Olay gerçekti. Her nasıl olmuşsa olmuştu ve kadın akademisyen ki herkes tarafından çok tanınan birinden bahsediyorum, sahte doktora ayarlamış ve üniversiteye bunu yutturmuştu. Şaka bir olay değildi. Kadın sahte diploma hazırlamış ve üniversite yönetimini kandırmıştı.

Çelebi Ilık’ın İddiaları

Şimdi Çelebi Ilık’ın diplomasının sahte olduğu iddia ediliyor. Olay polis soruşturmasında. Çelebi Ilık’ı yıllardır tanırım. Umarım okuduğumuz haberler gerçek değildir. Olay ciddi ve iddialar da ciddi. Olay yargıya taşındığı için bu konu üzerine çok söz söylemeyeceğim. Unutmayın bir kişi yargılanıp mahkum edilinceye kadar masumdur. Masumluk karinesini bunu emreder. Şu ana kadar ki bulgular olayın ciddi olduğunu ve gerçek olduğunu gösteriyor. Bakalım ne olacak.

İlgili Haber  Üniversiteli Öğrencilerin Gözünden Kütüphane Deneyimi

Sahte Diplomaların Yaygınlığı

Yine bu olaydan yola çıkarak önemli bir konudan daha bahsetmek istiyorum. Bizim ülkemizde de sokakta yürürken adamın birine çarpsanız profesör çıkıyor. Zaman zaman yine topluma mal olmuş bazı kişilerin profesörlük diplomasının sahte olduğunu ya da parayla alındığını duyuyoruz. Özellikle üçüncü dünya ülkelerinden alınan profesörlük diplomalarının parayla satın alındığını sıkça duyuyoruz.

YÖK ve YÖDAK Denetimleri

Halbuki bu tür sahteciliğe hiç kimsenin tevessül etmemesi gerekiyor. Kardeşim kıracaksın dizlerini okuyacaksın ve alın teriyle diplomanı alacaksın. Bir yerden patlıyor işte. Ciddi üniversitelerde neden olmuyor, bu tür şeylere tevessül etmedikleri için. YÖK ya da YÖDAK şöyle bir tarasa bazı üniversitelerin bakalım neleri ortaya çıkacak. Özellikle küçük üniversiteler böyle şeylere daha kolay tevessül edebiliyorlar.

Gerçek ve Sahte Diplomalar Arasındaki Fark

Parayla satın alınan ünvan taşıyanları eminim bir korku almıştır.

***************

Günün Sözü

Bazen önemli olmamalı gidecek olan ya da gelmeyen. Çünkü bazen, başlaman gerekir her şeye yeniden.

Nazım Hikmet

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler