Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Pandemi Sonrası Yeniden Normale Dönüş Başlıyor

MEB, Liselere Geçiş Sistemi

MEB, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Merkezi Sınavı Detaylarını Paylaştı

Öğrenci Yerleştirme Süreci

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki öğrenci yerleştirme sürecini açıkladı. Bu sürecin merkezi sınav, yerel yerleştirme ve yetenek sınavı olmak üzere üç farklı sistemle gerçekleştiğini belirtti.

Başvuru Süreci ve Kılavuz Bilgileri

Kemal Bülbül, LGS kapsamındaki merkezi sınav için başvuruların 18-29 Mart tarihleri arasında e-Okul üzerinden alınacağını duyurdu. Başvuruların ücretsiz olduğunu ve öğrencilerin bilgilerini güncellemeleri gerektiğini hatırlattı. Öğrenciler, başvurularını elektronik ortam üzerinden yapabileceklerini belirtti.

Sınav Yeri ve Uygulama

Bülbül, pandemi sonrası normale dönüş kapsamında bu yıl öğrencilerin sınav merkezi olarak belirlenen okullarda sınava gireceklerini açıkladı. Sınavın il ve ilçelerdeki belirlenen okullarda yapılacağını ve sınav giriş belgelerinin 24 Mayıs’ta e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nden ilan edileceğini söyledi.

Sınav İçeriği ve Değişiklikler

Bülbül, LGS merkezi sınavında ders kitaplarının ana kaynak olarak kullanılarak öğrencinin öğrenme çıktılarının belirlendiğini belirtti. Sınav sorularının öğrencilerin konuları derinlemesine anlamalarını ve üst düzey düşünme becerilerini geliştirmelerini desteklediğini söyledi. Herhangi bir değişiklik olmadan, sınavın tüm konuları kapsayacağını vurguladı.

İlgili Haber  Bakan Tekin: 'Spor ve Sanat Derslerinin' Önemi Açıklandı!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor