Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Orta Doğu Gerilimi Petrol Fiyatlarını Düşürdü

Orta Doğu’daki Gerilim Petrol

Orta Doğu’daki Gerilim Petrol Fiyatlarını Düşürdü

Yemen’deki Husi milislerinin Kızıldeniz nakliye yollarına saldırmasını önlemeyi amaçlayan ABD ve İngiliz güçlerinin son saldırıları nedeniyle Orta Doğu’daki potansiyel arz kesintilerini izleyen tüccarların etkisiyle petrol fiyatları Pazartesi günü düştü. Bu durum, ham petrol kontratları Cuma günü %1,1 yükseldikten sonra %0,4’lük bir düşüşle varil başına 77,98 dolara geriledi.

Aktivitelerin Etkisi

ABD ve İngiliz ordusunun Husi güçlerine karşı hava saldırıları başlatmasının ardından piyasalar geçen hafta %2’nin üzerinde bir sıçrama yaşayarak yılın en yüksek gün içi seviyelerine ulaştı. Saldırılar, Husilerin Gazze’deki çatışmaya bir yanıt olarak tanımladıkları Kızıldeniz’deki gemilere yönelik sürekli saldırılarına misilleme niteliğindeydi.

Geleceğe Dair Endişeler

Pazar günü Husi milislerinin ABD’nin gece düzenlediği bir başka saldırıya “güçlü ve etkili bir yanıt” verme tehdidinde bulunması ve ardından Yemen’de Husilerin kontrolündeki bölgelerden bir ABD gemisini hedef alan bir füzenin düşürüldüğünü bildirmesiyle gerilim tırmandı. Başkan Joe Biden, ABD’nin Husi saldırılarıyla ilgili olarak İran’la özel olarak iletişim kurduğunu açıkladı.

Bu gelişmelerin ortasında, birçok tanker sahibi Kızıldeniz’den kaçındı ve Cuma günü çok sayıda tanker rotalarını değiştirdi. Ticaret dünyası İran’ın tepkisi ve bunun kritik bir petrol geçiş noktası olan Hürmüz Boğazı’ndan yapılan petrol sevkiyatları üzerindeki potansiyel etkisi konusunda tetikte olmaya devam ediyor.

Etki ve Tepkiler

Goldman Sachs analistleri, Orta Doğu’daki çatışmanın henüz petrol üretimini etkilememiş olmasına rağmen, opsiyonların zımni oynaklığının da yansıttığı gibi, şu anda petrol fiyatlarına dahil edilen jeopolitik risk priminin mütevazı göründüğünü belirtti. Hürmüz Boğazı’nda bir kesinti olması halinde petrol fiyatlarının ilk ayda %20 artacağını, kesintinin uzaması halinde ise fiyatların potansiyel olarak iki katına çıkacağını tahmin ediyorlar, ancak böyle bir senaryoyu olası görmüyorlar.

İlgili Haber  Dev Banka, Dolar/TL Öngörüsünü Güncelledi!

Başka Bölgesel Etkiler

Libya, yolsuzluk iddialarını gerekçe gösteren protestocuların 7 Ocak’ta Sharara petrol sahasını kapatmalarının ardından iki petrol ve gaz tesisini daha kapatma tehdidinde bulunmaları nedeniyle iç çekişmelerle karşı karşıya.

ABD elektrik ve doğal gaz şirketleri, Martin Luther King Günü tatili hafta sonu boyunca beklenen aşırı soğuklara hazırlık olarak rekor gaz talebine ve kuyuların donması nedeniyle olası arz düşüşlerine hazırlandı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Macy’s Inc., Arkhouse ve Brigade’den
Sıradaki Haber Macy’s, Arkhouse ve Brigade’den Hisse Başına 24 Dolarlık Devralma Teklifi Aldı