Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Okul Beslenmesine Dikkat! Çürüme Riskini Artırabilir!

Çocuk Diş Hekimi: Okullarda

Çocuk Diş Hekimi: Okullarda Tüketilen Paketli Gıdalar Diş Çürüklerine Neden Oluyor

Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir’den Uyarı

Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir, okullarda tüketilen paketli gıda ve içeceklerin çürük riskini arttırdığını belirtti. Bilimsel çalışmaların bu gerçeği kanıtlamasına rağmen hasta sayılarında bir azalma olmadığını vurgulayan Demir, ebeveynlerin mutlaka yönlendirici olmaları gerektiğini söyledi.

Etkili Beslenme Alışkanlıkları ve Diş Sağlığı

Çocuklardaki beslenme alışkanlıklarının diş sağlığı üzerindeki etkilerine dikkat çeken Dt. Nurgül Demir, karbonhidrat zengin beslenme alışkanlıkları, ağız hijyeni alışkanlıklarının sağlanmasındaki eksiklikler ve çocuklarda sıklıkla tüketilen çürük yapıcı gıdaların çürük oluşma riskini arttırdığını belirtti.

Çocuk Beslenme Çantası Önerileri

Dt. Nurgül Demir, çocuklar için beslenme çantası önerilerinde bulunarak, sağlıklı alternatiflerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Elma, kereviz sapı, havuç, peynir, yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler ve kuruyemişlerin çocuklar için ideal besinler olduğunu belirtti.

Ebeveynlerin kontrolünde idame ettirilebilen beslenme alışkanlıklarının yanı sıra, okuldaki beslenme alışkanları için de ebeveynlerin yönlendirici olması gerektiğini vurgulayan Demir, çocukların okulda yapılan her ara öğünden sonra ağızlarını suyla çalkalamaları veya bolca su içmelerinin sağlanması gerektiğini söyledi.

Önemli Uyarı: ‘Şeker İlavesiz’ Ürünler Tercih Edilmeli

Demir, seçilen ürünlerin ‘şeker ilavesiz’ olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, içecek olarak günlük süt, ayran, taze sıkılmış ve katkısız meyve sularının tercih edilmesi gerektiğini ekledi.

İlgili Haber  100 Okul, 10.000 Euro'ya Kadar Hibe Kazanma Şansı Bulacak

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler