Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Okan Bayram: Yenilikçi Bir Perspektifle Yeniden Oluşturmak

Okan Bayram’ın Ardından Derin
Okan Bayram’ın Ardından Derin Bir Yarayı Açan Genç İntiharları

Okan Bayram’ın Ardından Derin Bir Yarayı Açan Genç İntiharları

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uzay Mühendisliği bölümü öğrencisi Okan Bayram, üniversitenin Ayazağa Kampüsü’nde inşaat alanındaki bir binadan atlayarak intihar etti.

Üniversite Yönetiminin Açıklaması ve Tepkiler

Üniversite yönetimi, Okan Bayram’ın ölümü için başsağlığı dileyerek olayın soruşturulduğunu açıkladı. Ancak, İTÜ mezunları ve öğrencileri, bu duruma tepki gösterdi.

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Okay Bayram’ın mezun statüsünde olmadığını ve hayat şartlarının öğrencileri zorladığını belirterek, ihtiyaç burslarının artması gerektiğini vurguladı.

Genç İntiharlarının Artması Endişe Verici

Üzücü bir tablo olarak karşımıza çıkan Okan Bayram’ın intiharının yanı sıra, son yıllarda üniversite öğrencisi birçok gencin benzer şekilde hayatına son verdiğini görmekteyiz.

2022 yılında Türkiye’de toplam 4 bin 146 kişinin intihar ettiği bilinmektedir. Bu intiharların sebepleri arasında geçim zorluğu, aile geçimsizliği, hastalık ve öğrenim başarısızlığı gibi faktörler bulunmaktadır.

Barınma Sorunları ve Ekonomik Zorluklar

Üniversite öğrencilerinin karşılaştığı en temel sorunlardan biri barınma sorunudur. Devlet yurtlarının yetersizliği, özel yurtlardaki sorunlar ve ekonomik kriz gençleri çıkmaza sürüklemektedir.

Ülkemizdeki ekonomik kriz, gençlerin yaşam koşullarını zorlaştırmakta ve umutsuzluğa sevk etmektedir. Bu durum, gençlerin gelecek kaygılarını artırmakta ve intihar riskini artırmaktadır.

Uzmanların Çağrısı ve Sonuç

Genç intiharlarının artması, uzmanların derinlemesine bir araştırma ve çözüm bulma çağrısını beraberinde getirmektedir. Okan Bayram gibi parlak gençlerin yaşamlarını yitirmesi, toplumun genel refahını ve geleceğini tehdit etmektedir.

İlgili Haber  Nijerya'da Bir Haftada Öğrenci Kaçırılan Sayısı 295'e Ulaştı

Artık sadece uzaya gitmeyi değil, ülkemizin gençlerine sahip çıkmayı da priorite olarak görmemiz gerekmektedir. Bu endişe verici durumu dikkate alarak, gençlerin yaşam koşullarını iyileştirecek adımlar atılmalıdır.


YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Anadolu Üniversitesi Rektörü Öğrenci Kulüpleri
Sıradaki Haber Anadolu Üniversitesi Rektörü, Öğrenci Kulüpleri Başkanlarıyla İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi.