Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Öğretmenlerin Kök Maaşı Yeni ÖMK’da Yer Almalı

Öğretmenlik Meslek Kanunu Yeniden

Öğretmenlik Meslek Kanunu Yeniden Değerlendiriliyor: Özel Okul Öğretmenlerinden Yeni Talep

MEB Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu Yeniden Düzenliyor

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, 2022 yılında uzman öğretmenlik, başöğretmenlik kariyerlerini ve öğretmenlerle ilgili bazı düzenlemeleri içeren Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM’den geçmesinin ardından kanunu uygulamaya başlamış ve 2023 yılı Ocak ayında kanunu uygulamaya sokmuştu.

Ancak bazı sendikalar meslek kanununun anayasaya aykırı hükümler içerdiği gerekçesiyle anayasa mahkemesine iptal davası açmıştı. AYM, aldığı kararla Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bazı maddelerini iptal etmişti.

AYM’nin bu kararının ardından Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni bir meslek kanunu hazırlanacağını bildirmiş ve bu kapsamda sendikaların görüşüne almıştı.

Özel Okul Öğretmenlerinden Yeni Talep

Yeni ÖMK’da sınav şartının kaldırılması, görev süresi şartının düşürülmesi, milli eğitim müdürlerine ve şube müdürlerine uzman öğretmenlik-başöğretmenlik ünvanının verilmesi gibi bazı maddelerin yer alması beklenirken önemli bir talep de özel okullarda görev yapan öğretmenlerden geldi.

Özel Okul Öğretmenlerinden Kök Maaş Talebi

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda, özel okul öğretmenlerine kök maaş uygulamasının getirilmesi ve özel okul öğretmenlerinin maaşlarının kanunla garanti altına alınması talep edildi.

Çoğu okulda asgari ücretin altında ücret alarak çalışan özel okul öğretmenlerinin bu mağduriyetinin giderilmesinin ancak kanunla mümkün olabileceğini savunan özel okul öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığının konuya el atmasını ve kök maaş uygulaması ile haklarını güvence altına alınmasını talep ediyor.

Sizler de yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili düşüncelerinizi ve taleplerinizi haber ediyorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.

İlgili Haber  Öğrencisini Döven Öğretmene Para Cezası - Son Dakika Türkiye Haberleri

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Meral Akşener’den Erdoğan’a çağrı: ‘100
Sıradaki Haber Meral Akşener’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çağrı: 100 Bin Öğretmen Atamasını Yap!