Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Öğretmenlerin Grev Kararı, Bakanın ‘Özel Okul’ Açıklamasına Tepki!

Fransa’da Öğretmenlerin Çalışma Koşulları

Fransa’da Öğretmenlerin Çalışma Koşulları İçin Grev

Fransa’da ilk ve ortaokul öğretmenlerinin, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve maaş artışı talebiyle bugün greve gittiği bildirildi. Ulusal basında yer alan haberlere göre, ülkenin önde gelen eğitim sendikalarının çağrısıyla başkent Paris ve birçok kentte öğretmenler greve gitti.

Öğretmenlerin Talepleri ve Grev Durumu

Sendikalar Aralık 2023’ten bu yana maaşları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi çağrısında bulunurken, Eğitim Bakanı Amelie Oudea-Castera’nın devlet okullarına yönelik eleştirel açıklamaları öğretmenlerden tepki topladı. Öğretmenler, hükümete tepki göstererek Eğitim Bakanı’nın açıklamaları ile yaptıkları işin değersiz gösterildiğini düşündüklerini belirttiler.

Grev Katılım Oranları

Eğitim sendikası FSU-SNUİpp’nin greve katılım oranını Paris için yüzde 65, Val-de-Marne, Drome, Ardeche ve Pyrenees-Atlantiques şehirleri için yüzde 50 olarak öngördüğü bildirildi. Ülke genelinde bugün ilk ve ortaokul öğretmenlerinin yüzde 40’ının greve gitmesi bekleniyor.

Eğitim Reformu ve Eylemler

Fransa’da 4 eğitim sendikası tarafından Aralık 2023’te ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için eylemler başlatılmıştı. Tartışmalar, Bakan Oudea-Castera’nın devlet okullarında derslerin öğretmensiz geçtiğini, bu nedenle çocuklarını Paris’te özel okula gönderdiğini açıklamasının ardından daha da artmıştı.

İlgili Haber  Atatürk Çocukları Uzayda: Misak-ı Milli Öğrencileri Etkinliği

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Kazım Kurt 100. Yıl Kültür
Sıradaki Haber Eskişehir’de İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi