Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Öğretmenlerin Baskısı Altında: MEB’nin Değerleri Korumaya Yönelik Müfredat Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Yönerge

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Yönerge Değişikliği Tartışma Yarattı

Değişikliklerin Detayları Ortaya Çıkmaya Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) “Eğitim Kurumları ve Zümreleri Yönergesi”nde 9 Ocak’ta yaptığı değişikliğin ayrıntıları belli olmaya başladı. Değişiklik kapsamında bakanlık, “Önleme, müdahale ve yönlendirme komisyonu”, “sosyal sorumluluk programı” ve “ortak yazılı sınavlar” gibi konuları yönergeye ekledi. Ancak bunların yanında bakanlık, “zümre öğretmenleri arasında her eğitim öğretim yılında en az bir kez ders ziyareti yapılması ve geri bildirim yapılıp değerlendirilmesini” ve “zümrelerin milli, manevi ve ahlaki değerleri örtük müfredat yoluyla öğrencilere kavratılmasını” da ekledi. 

Eğitimciler Endişeli

Eğitimci Özgür Bozdoğan, zümre öğretmenlerinin birbirlerini denetlemesinin iş barışını bozacağını belirterek “Öğretmenlerin sürekli kontrol altında tutulması ve denetlenmesine dönük bir yaklaşım var. Meslektaş değerlendirmesi kuşkusuz katkı sunar ancak baskıyı da artırır. Türkiye’de siyasetin eğitime müdahalesinden kaynaklı aşırı politize olmuş bir eğitim süreci var. Bu da siyasi yapıların eğitime müdahalesini artırıyor” dedi.

Belirsiz Uygulama

Milli, manevi ve ahlaki değerleri örtük müfredat yoluyla öğretilmesini de değerlendiren Bozdoğan, “Uygulanması konusunda bir kesinlik yok. Nasıl uygulayacaklar? Sınıf içinde erkek ve kız öğrencileri ayrı ayrı mı oturtacaklar? Eğitimin dini referanslar yeniden şekillendirilmesinin yeni bir adımı olarak görebiliriz. Biz bunu Ankara’da farklı, Trabzon’da farklı yorumlayabiliriz. Bunun yanı sıra dini kıyafetlerle öğretmenlerin okullara gelmesi ya da öğretmenlerin kıyafetine karışılmasını da artıracaktır. Mantık öğretmenlerin sürekli baskı altında tutulması. Bu iki karar, okullardaki aydın ve cumhuriyetçi öğretmenler üzerindeki baskıların artırılması anlamını da gelir” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber  MEB'de Ortak Sınavlar ve Yazılı Sınav Senaryo Oluşturma Sorunları!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor