Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Öğretmenlere ve Yöneticilere Artırımlı Ek Ders Talebi için MEB’e Yazı

MEB’e Talep Edilen Ek

MEB’e Talep Edilen Ek Ders Ücreti Artışı

Türk Eğitim Sen TES, Ek Ders Ücretlerinin Artırılması İçin MEB’e Başvurdu

Türk Eğitim Sen TES, öğretmenlere, okul müdürü ve müdür yardımcıları gibi yöneticilere ödenen ek derslerle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığına resmi yaza gönderdi. Öğretmenlere ve idarecilere yönelik artırımlı ek ders ücreti talep eden yazı ile ilgili sendikanın yaptığı açıklama şöyle:

Yüksek Lisans ve Doktora Yapanlara Artırılmış Ek Ders Ücreti Talebi

Bilindiği üzere, Bakanlığa bağlı kadrolarda görev yapan öğretmenlerden doktora ve yüksek lisans yapanlara ek ders ücretleri %20 ve %7 oranlarında artırımlı ödenmektedir. Ancak, bu ücret fiilen derse girmedikleri gerekçesi ile okul yöneticilerine, rehber öğretmenlere, bilişim teknolojileri formatör öğretmenlerine ve geçici/vekâleten herhangi bir göreve görevlendirilen öğretmenlere artırımlı olarak ödenmemektedir. Aynı çalışma ortamında çalışan ve aynı görevi yapan devlet memurları arasında bu şekilde bir ayrım yapılmasının kabulü mümkün olmadığı gibi hakkaniyet kurallarına, Anayasa’nın eşitlik ilkesine de açıkça aykırıdır. Bir kısım mahkeme kararlarında fiilen derse girme imkanı olmayan rehber öğretmenlere yüksek lisans ve doktoraya bağlı olarak ek ders ücretlerinin artırımlı olarak ödenmesi gerektiği belirtilmektedir. Benzer durum Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından verilen kararlarda da görülmektedir.

Türk Eğitim-Sen olarak; MEB’e bağlı okul/kurumlarda görev yapan okul yöneticilerinden, rehber öğretmenlerden, bilişim teknolojileri formatör öğretmenlerinden ve geçici/vekaleten herhangi bir göreve görevlendirilen öğretmenlerden, doktora ve yüksek lisans yapanlara ek ders ücretlerinin sırasıyla %20 ve %7 artırımlı ödenmesi hususunda; MEB’e talepte bulunduk.

Kaynak: ogretmenlersitesi.com

İlgili Haber  Okulda Öğrenci Velisinden Öğretmene Dayak Olayı Alaplı'da Gerçekleşti!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor