Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Öğrencisini Döven Öğretmen Hakkında Karar Verildi! – Şehrivan Van Haberleri

Öğrenci, Öğretmen Tarafından Maruz

Öğrenci, Öğretmen Tarafından Maruz Kalan Şiddetin Ardından Mahkemeye Taşındı

İzmit Mesleki Eğitim Merkezi’nde makine bölümünde eğitim alan 17 yaşındaki M.H.Y. isimli öğrenci, ders dinlemediği gerekçesiyle öğretmeninin şiddetine maruz kaldı. Şiddet anları, sınıftaki başka bir öğrenci tarafından cep telefon kamerası ile kaydedildi.

Aile Şikayetçi Oldu

Videonun 9 Haziran 2022 yılında sosyal medyaya düşmesiyle durumu öğrenen gencin ailesi, öğretmenden şikayetçi oldu. Olaya ilişkin 8 Mart’ta yasa gereği basit yargılama usulü uygulandı. Yargılamadan sanık C.D. beraat aldı ancak müşteki avukatının karar itirazı üzerine dava açıldı.

Duruşma ve Karar

Kocaeli 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık avukatı Aylin Şengöz, mağdur avukatı Seda Nur Balkaya Gence katılırken, sanık ve mağdur öğrenci ise katılmadı. Cumhuriyet savcısı, olay tarihinde sanığın öğrenciye eliyle vurarak “basit tıbbi müdahale ile giderilebilir ölçüde yaraladığı” gerekçesiyle cezalandırılmasını talep etti. Aynı zamanda mütalaada, “hakaret” suçuna ilişkin yeterli delil bulunmadığından beraatine karar verilmesi istendi.

Sanığın Savunması

Olayın 21 Mart 2022’de meydana geldiğini ancak 6 Mayıs 2022’de şikayet edildiğini ifade eden sanık avukatı Aylin Şengöz, “Aradan uzun süre geçmiştir. Alınan raporda öğrencide travmatik bulguya rastlanılmadığı belirtilmektedir. Raporda belirtildiği gibi öğrenci ruh ve beden bakımından kendini savunabilecek ve ifade edebilecek durumdadır. Ama görüntü kayıtları incelendiğinde gülüşmelerin yaşandığı, herhangi bir karşı koymanın gerçekleşmediği, tanık beyanlarının da şaka amaçlı eylemde bulunup gülüşmeler yaşandığı sabittir. Yaralama suçu bakımından müvekkilin yaralama kastı bulunmamaktadır. Hukuk her fiili cezalandırmaz” dedi. Hakaret suçu bakımından söylendiği iddia edilen ‘Yavşak’ kelimesinin sadece bir tanık ifade ettiğini belirten Şengöz, “Suç sübut bulmamıştır. Söylendiği kabul edilse bile kaba söz niteliğindedir” dedi.

İlgili Haber  Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Talep Formu 2024 Yılı İçin

Mahkeme Kararı

Mahkeme heyeti, sanığa “basit yaralama” suçundan 3 bin TL para cezası vererek, hükmün açıklanmasını geri bıraktı. “Hakaret” suçuna ilişkin ise heyet, sarf edilen sözlerin onur, şeref ve saygınlığı rencide edici boyutta olmadığı, kaba ve nezaket dışı hitap tarzı niteliğinde olduğu ve hakaret suçu unsurlarının oluşmadığı kanaatiyle beraatine karar verdi.

Kaynak: mebpersonel.org

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Meral Akşener’den Erdoğan’a çağrı: ‘100
Sıradaki Haber Meral Akşener’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çağrı: 100 Bin Öğretmen Atamasını Yap!