Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Öğrencilerin Tercihi: Yeniden Bilgievleri!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kılavuz

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kılavuz Gençlik Projesi Bilgievleri, Kocaeli’nin Çocuklarına Ücretsiz Eğitim Hizmeti Sunuyor

Bilgievleri’nde Nitelikli Eğitim ve Sosyal Faaliyetler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kılavuz Gençlik projesi kapsamında ilk ve ortaokul öğrencilerine ücretsiz eğitim hizmet veren Bilgievleri, yıllardır sergilediği eğitim kalitesi ile çocukların öncelikli tercihi oldu. Kocaeli’nin 11 ilçesinde bulunan 17 merkezde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden Kılavuz Gençlik Bilgievleri’ne 2023 yılı içerisinde 9 bin 452 öğrenci yeni kayıt yaptırırken toplam 23 bin 165 öğrenci aktif olarak Bilgievleri’nden faydalandı.

Öğrencilere Ev Ortamı Sunuluyor

Bilgievleri’nde öğrencilere nitelikli eğitim ve sosyal belediyecilik anlayışıyla bir ev ortamı sunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çocukların ve gençlerin enerjilerini, becerilerini doğru yönde kullanmalarına olanak sağlayarak yeteneklerini keşfetmelerine imkân tanıyor. Dersleri ve öğretmenlerini çok sevdiklerini belirten öğrenciler, “Derslerimiz daha keyifli ve verimli geçiyor” diyerek Bilgievleri’nde gördükleri branş dersleri sayesinde okuldaki başarılarının arttığını belirtiyor.

Bilgievi Benim İkinci Evim

Bilgievinin ikinci evi olduğunu belirten Eslem Balkan, “Burayı çok seviyorum. Burada birbirinden farklı aktiviteler yapıyoruz. Kitap Okuma Atölyesi’ni çok seviyorum. Atölyede kitap okuyoruz, geri kalan zamanlarda da oyunlar oynuyoruz. Kitap okumayı çok sevdiğim için öğretmenlerim beni kütüphane elçisi yaparak ödüllendirdiler. Ayrıca bir sorunumuz olduğunda öğretmenlerimiz bizlere yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber  Samsun'da Öğrenci Servisi Devrildi! 19 Yaralı - Güncel Haberler

Problemlere Çözüm Yollarını Öğrendiler

Kocaeli’nin geleceğinde gençlerin söz sahibi olacağını belirten Başkan Büyükakın’ın hedefleri doğrultusunda, gençlerin hayallerine bir adım daha yaklaşması için yoğun çaba sarf eden Büyükşehir Belediyesi, gençlerin araştırma yapma, sorgulama ve derslerini pekiştirmelerine fırsat sunuldu. Dijital Okur Yazarlık çalışması ile öğrencilere, karşılaşabilecekleri problemlere çözüm yolları öğretildi.

Öğrencilere Yönelik Yarışmalar ve Eğitici Faaliyetler

Öğrencilerin zihinsel, bedensel ve sosyal gelişimlerine yönelik öğrenmelerine katkı sağlamak amacıyla ilgi ve yeteneklerine uygun yarışmalar düzenlenirken eğitim faaliyetleri içerisinde akıl oyunları, turnuvalar, spor etkinlikleri ve aile katılımlı etkinlikler gibi alanlarda il geneli ya da Bilgievi özelinde çalışmalar yapıldı. Aklınla 1000 Yaşa Zekâ Oyunları Yarışması’na 18 bin 388, futbol turnuvasına 170, voleybol turnuvasına 119, bilgi yarışmalarına 119, toplam 18 bin 796 öğrenci katılım sağladı.

Kulüp ve Atölye Çalışmaları

Kulüp ve atölye etkinlikleri ile bilim, sanat ve teknoloji alanlarında öğrencilerin kendilerini keşfetmelerine olanak sağlanırken, öğretmenlerin rehber olduğu ve öğrenci ile etkileşimin yüksek olduğu yazarlık, kodlama, satranç, dijital okuryazarlık ve akıl oyunları kulüpleri de ders programına dâhil edilerek uygulandı. Ayrıca 3D yazıcı, ebru, resim, müzik, ahşap atölyeleri ise öğrencilere yüz yüze eğitim verdi.

Yaz Dönemi Etkinlikleri

Yaz döneminden öğrencilerin en verimli şekilde yararlanabilmesi için Bilgievleri eğitmenleri tarafından özel eğitim programları hazırlandı. Yaz okulları, manevi eğitimler, atölyeler, spor etkinlikleri ve eğlenceli birçok içerikten oluşan yaz okulları 17 Bilgievinde öğrencilere hizmet verdi. Bilgievleri yaz okullarından 2023 yılında 9 bin 733 öğrenci ve 2052 veli hizmet aldı.

Sosyal Etkinliklere Önem Verilmesi

Bilgievleri’nde 2023 yılında eğitim dışında öğrenci-veli iletişimini artırıcı çalışmalar da yapılırken başta sosyal ve kültürel geziler olmak üzere aile ziyaretleri, bilim merkezi ziyaretleri, deprem evi ziyaretleri, esnaf ve kurum ziyaretleri gibi etkinliklere de önem verildi. Bilgievleri’nin yürüttüğü sosyal etkinliklere 2023 yılında 34 bin 678 öğrenci ve veli katılım gösterdi.

İlgili Haber  Tübitak Başkanı Mandal, Sağlık ve Yaşam Bilimleri Öğrenci Kongresi'nde!
Resim Yeteneğini Keşfetti

Kamp ve Spor Faaliyetleri

Bilgievleri’ndeki kamp faaliyetleri tematik doğa kampları, dil kampları ve sınav hazırlık kampları şeklinde yürütülüyor. Talep edilen branşlarda görevli antrenörler eşliğinde Bilgievi veya Spor Okulları bünyesinde bulunan tesislerde; satranç, basketbol, tekvando, voleybol, masa tenisi, cimnastik, atletizm, güreş, okçuluk, halk oyunları ve yüzme eğitimlerine 2023 yılında 4 bin 846 öğrenci kamp, 5 bin 694 öğrenci ise spor faaliyetlerine katılım gösterdi.

Eğitim Desteği ve Rehberlik Programları

Eğitim ve öğretim hizmetlerinin genel amaçları çerçevesinde; öğrencilerin eğitim sürecinden yetenek ve özelliklerine göre en üst düzeyde fayda sağlamaları amacıyla önleyici rehberlik, psiko-eğitim programları, sosyo-eğitim programları, seminer ve rehberlik saatleri gibi alanlarda rehberlik çalışmaları yürütüldü. 2023 yılında rehberlik hizmetlerinden 30 bin 858 öğrenci ve veli faydalandı.

Kitaplıklara Erişim ve Üreten Sınıflar Atölyesi Projesi

Bilgievi çocuk kütüphanelerinde her öğrenci seviyesine uygun başta çocuk kitapları olmak üzere öykü serileri, romanlar, sözlükler, meal kitapları, kaynak kitaplardan oluşan 100 bini aşkın kitap bulunuyor. Üreten Sınıflar Atölyesi Projesi ile 2023 yılında 30 bin 58 öğrenci hizmet aldı.

Çocukların eğitim, spor, sanat ve sosyal etkinliklere erişimini sağlamak amacıyla tasarlanan Kılavuz Gençlik Bilgievleri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çocuklarına sunduğu değerli bir imkandır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Anadolu Üniversitesi Rektörü Öğrenci Kulüpleri
Sıradaki Haber Anadolu Üniversitesi Rektörü, Öğrenci Kulüpleri Başkanlarıyla İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi.