Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Öğrencilerin Maddi İmkânsızlıkları Sebebiyle Okula Gidememesi ve Yargı Kararlarının Dikkate Alınmaması MEB Tarafından Açıklandı

MEB 2024-2028 Stratejik Planı:

MEB 2024-2028 Stratejik Planı: Eğitimdeki Zayıf Noktalar ve Hedefler

MEB’in Yayınladığı Stratejik Plan

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yayımladığı “2024-2028 Stratejik Planı”na göre bazı öğrenciler maddi imkansızlıklar sebebiyle okula devam edemiyor. Genel ortaöğretimde öğrenci başına okunan kitap sayısı 1,01 olurken din öğretiminde belirlenen hedefe ulaşıldı. Bakanlık ayrıca, mevzuat taslaklarının ilgili birimlerce üst hukuk normları ve yargı kararları dikkate alınmadan hazırlandığı yönünde tespitte bulundu.

Eğitimde Öne Çıkan Bulgu ve Tespitler

Okul Öncesi Eğitim Standartları ve İşbirlikleri

Rapora göre okul öncesi eğitim standartları güncel değil ve diğer kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları eğitim hizmetlerinde yeterince yer almıyor.

Eğitim Politikaları ve Görev Değişiklikleri

Eğitim ve öğretime dair temel politika ve planlar personelin görev değişikliği sebebiyle yeterince sahiplenilmiyor. Uygulama aşamasında süreklilik sağlanmıyor. İlk ve ortaöğretim kurumları arası imkân ve başarı farklılıkları var.

Sosyal, Kültürel, Sanatsal ve Sportif Faaliyetlere Katılım

Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler yeterli düzeyde katılamıyor. Ayrıca, aileler akademik kaygı sebebiyle öğrencileri sosyal ve kültürel etkinliklere daha az gönderiyor.

Öğretmen Yeterliliği ve Eğitim Maliyetleri

Yurtdışına gönderilen öğretmen ve okutmanların yabancı dil yeterlilikleri istenilen düzeyde değil. Eğitim maliyetlerinde öngörülemeyen artışlar yaşandığı tespit edildi.

MEB’in Belirlediği Hedefler ve Zayıf Noktalar

Bakanlık raporunda, 2023 Performans Programı’nda yer alan bilgilere değinerek, ilkokulda öğrenci sayısı 30’dan fazla olan şube oranı” ve “Tekli eğitimdeki öğrenci oranı (ilkokul-ortaokul)” konusundaki hedeflere tam olarak ulaşılmadığını belirtti.

İlgili Haber  Milli Eğitim Bakanı Tekin Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nı Ziyaret Etti

Milli ve Manevi Değerlerin Yozlaşması ve Eğitimdeki Tehditler

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmede, milli ve manevi değerlerin yozlaşmaya açık hale gelmesi, öğrencilerin kaliteli eğitime erişiminin güçleşmesi ve bölgeler arası ekonomik eşitsizliklerin oluşması gibi bulgular tehdit olarak görüldü.

Deprem Tahkiki ve Eğitim Binaları

Bakanlık deprem tahkiki yapılan eğitim binası sayısının yedi bin 201 olduğunu belirtirken, bu alandaki hedefleri de paylaştı. Ayrıca, eğitim maliyetlerinde öngörülemeyen artışların yaşandığı tespit edildi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Munzur Üniversitesi Öğrencileri Barınma Sorunu
Sıradaki Haber Dersim’deki Öğrencilerin Barınma Sorununa Çözüm: Etüt Odaları Yatakhane Olarak Düzenlendi