Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Öğrencilerin Güvenilir Barınma İmkânı Yetersiz Kalıyor

DEVA Partisi Genel Başkan

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sadullah Ergin’den Öğrenci Yurtlarıyla İlgili Sorular

Öğrenci Yurtlarındaki Kapasite Sorunu

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Teşkilat İşleri Başkanı ve Ankara Milletvekili Sadullah Ergin, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a öğrenci yurtlarının kapasitesini hatırlatarak, barınma konusunda sorular sordu. Yüksek enflasyon ve deprem kaynaklı iç göç nedeniyle Ankara’daki kira bedellerinin ülke ortalamasının da üzerinde artmasına değinen Ergin, özellikle Ankara’daki üniversitelerde okuyan gençlerin uygun ve güvenilir barınma imkanlarına erişim konusunda zorluklar yaşadığını belirtti.

Ankara’daki Yurt Kapasitesi ve Öğrenci Sayısı

Ergin, 2024 yılı itibarıyla Ankara genelinde Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü bünyesinde toplam 40 öğrenci yurdu bulunduğunu hatırlatarak, “Yurtların toplam kapasitesi 46.040’tır. Bu kapasitenin 32.136’sı kız öğrenci, 13.904’ü ise erkek öğrenci içindir. Ancak 2023 yılı verilerine göre Ankara’da bulunan üniversite öğrencisi sayısı toplam 355.048’dir” ifadelerini kullandı.

Sorular ve İstekler

DEVA Partili Ergin, aşağıdaki sorulara cevap istedi:

-Ankara’da üniversite okumakta olan öğrencilerin güvenli ve ekonomik şartlarda barınabilecekleri yeni yurtlar yapılması düşünülmekte midir? Bu konuda yapılmış herhangi bir planlama var mıdır?

-Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından özel sektörden yurt binası kiralanması yöntemine daha önce de başvurulmuştur. Bu model üzerinden yurt açığının kapatılması mümkün iken neden sınırlı kiralama yapılmaktadır?

-Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yurtlarında barınmak için başvuruda bulunan fakat kapasite yetmediği için yurda alınamayan öğrenciler için ilave bir maddi destek verilmesi düşünülmekte midir?

İlgili Haber  Filistin'den Getirilen 102 Üniversite Öğrencisi İstanbul'da Buluştu

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Otomobil Sürüklendi: Gökmeydan Özel Eğitim
Sıradaki Haber Özel Bireylere Okul Dışı Adaptasyon Eğitimi: Hayatı Kolaylaştırıcı Bilgiler