Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Öğrenci Sitemi: Avrupa’da Dua Yasağı!

Müslüman Öğrencinin Dini Özgürlüğe

Müslüman Öğrencinin Dini Özgürlüğe İlişkin Eleştirisi

Lise Öğrencisi Kısıtlamaları Eleştirdi

Bir lise öğrencisi, Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde Müslüman öğrencilerin din özgürlüğünün kısıtlandığını ifade etti.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ne (NRW) bağlı Radevormwald kasabasındaki bir lise öğrencisi, okulda Müslüman öğrencilerin din özgürlüğüne kısıtlama getirildiğini ifade etti. 17 yaşındaki öğrenci, eyaletin etkin yerel gazetesine elektronik posta gönderdi ve “Öğrencilerin dini inanışları sebebiyle lisemizde yaşadıkları ayrımcılığa sessiz kalamadım” diye konuştu.

Temel Hakların Vurgulanması

17 yaşındaki öğrenci, Müslüman öğrencilerin okulda dini yaşamlarının kısıtlandığını ve dua etmelerinin yasaklandığını ifade etti.

Okulda, Müslüman öğrencilerin dini yaşamlarının kısıtlandığını aktaran genç, “Müslüman öğrencilerin teneffüslerde dua etmeleri yasaklanıyor. Bunu gizli yapmak isteseler bile bu temel hak ihlal ediliyor” dedi. Amacının sadece bir dini korumak olmadığını da ifade eden öğrenci, “Benim için tüm dinlere eşit muamele daha önemli. Herkese eşit saygı gösterilmelidir” diye yazdı.

Ders Niteliğinde Sözler

Öğrenci, Almanya’da din özgürlüğünün temel hak olduğunu vurgulayarak okulun bu haklara bağlı olması gerektiğini belirtti.

Din özgürlüğünün Almanya’da temel bir hak olduğunun altını çizen öğrenci mailini, “Anayasa inanç, vicdan, dini ve ideolojik inanç özgürlüğünü güvence altına almaktadır. Eğitim kurumları olarak okullar bu temel haklara özellikle bağlı olmalıdır. Okullar, öğrencilerin dini pratiklerini yerine getirmelerine izin vererek bir kabul ve karşılıklı anlayış ortamını teşvik etmelidir” şeklinde tamamladı.

İlgili Haber  Meslek Eğitimi Can Çekişiyor!

Özgürlük Garantisi İstemi

Öğrenci, okul yönetiminden tüm öğrencilerin dini özgürlüklerini garanti altına alacak önlemler almasını talep etti.

Kültürel çeşitliliğin hâkim olduğu bir toplumda karşılıklı anlayışın özellikle önemli olduğuna da işaret eden öğrenci, “Bu nedenle okul yönetiminin tutumunu yeniden gözden geçirmesi ve tüm öğrencilerin dini özgürlüklerini garanti altına alacak önlemler alması şarttır. Bu sadece bir saygı ve hoşgörü meselesi değil, aynı zamanda temel haklarımıza karşı bir yükümlülüktür” dedi.

Theodor Heuss Lisesi Müdürü Matthias Fischbach Staendig, Rheinische Post Gazetesi’ne konuştu ve iddialar karşısında şaşkın olduğunu belirtti. Müdür, öğretmenlerin böyle davranabileceğini hayal bile edemediğini, konuyu araştıracağını söyledi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin
Sıradaki Haber Milyonlarca Öğrenci İçin Önemli Gelişme: MEB Açıklama Yaptı!