Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ocak Ayı Tüfe Verileri İncelemesi: Yatırımcılar Dikkat!

Finansal Piyasalar TÜFE Verileriyle

Finansal Piyasalar TÜFE Verileriyle Odaklanıyor

Finansal Piyasaların Beklentisi

Endüstriyel Ortalaması, Nasdaq Bileşik ve Endeksi bu hafta, finansal piyasaların Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi raporunun açıklanmasını beklemesi nedeniyle gündemde. Bu enflasyon verisinin yatırımcılar için ana odak noktası olması bekleniyor.

Piyasa Gelişmeleri

S&P 500 geçen hafta %1,4 oranında artarak 5000 seviyesinin üzerindeki ilk haftalık kapanışını gerçekleştirdi. Hisse senetleri, faiz oranlarında herhangi bir indirim düşünülmeden önce enflasyonun düşürülmesinin sürekli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Federal Rezerv yetkililerinden gelen çok sayıda açıklamayla başarılı bir şekilde başa çıktı. Piyasa iyimserlerinin hafta boyunca yaşanan kayıpları tersine çevirmeyi başarmasının ardından Dow Jones Endüstriyel Ortalaması haftayı değişmeden tamamladı. Nasdaq Bileşik Endeksi %2,3 oranında yükselerek 16000 eşiğini aşarak yeni bir rekor seviyeye yaklaştı.

Faiz İndirimi Beklentileri

Başlangıçtaki iyimserliğe rağmen, Mart ayında faiz indirimi olasılığı azaldı ve piyasa artık Mayıs ayından önce olası bir indirim beklemiyor. Ayrıca, Federal Rezerv’in tahminleri 2024 yılında hala sadece üç faiz indirimine işaret ediyor.

Ekonomik Raporlar

Geçen haftanın ekonomik raporları farklı bir görünüm sundu. Hizmet Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi’ndeki son güncellemeler güçlü bir ekonomiye işaret ederken, işsizlik sigortası başvuruları verileri yavaşlasa da güçlü bir istihdam piyasası olduğunu gösterdi. Ayrıca, tüketici kredilerindeki azalma borçlanma faaliyetlerinde bir düşüşe işaret ediyor. Hafta ayrıca, finansal piyasaların davranışına karmaşıklık katan önemli kurumsal kazanç duyurularına da sahne oldu.

TÜFE Veri Beklentileri

Önümüzdeki hafta, finansal piyasaları etkilemede büyük olasılıkla çok önemli olacak. Yarın açıklanacak olan Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi verileri, Federal Rezerv’in para politikasına ilişkin kararlarını büyük ölçüde etkileyebileceği ve dolayısıyla yatırımcıların ruh halini etkileyebileceği için merakla bekleniyor. Bank of America ekonomistlerine göre, Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi enflasyonla mücadelede devam eden ilerlemeyi yansıtacak. Genel ve çekirdek Tüketici Fiyat Endeksinin bir önceki aya göre sırasıyla %0,2 (yuvarlanmamış %0,16) ve %0,3 (yuvarlanmamış %0,29) arttığını tahmin ediyoruz. Sonuç olarak, yıldan yıla genel enflasyon oranının yüzde yarım düşüşle %2,9’a, çekirdek enflasyon oranının ise yüzde onda bir düşüşle %3,8’e gerilemesi beklenmektedir.

İlgili Haber  Türkiye Sigorta'nın 60 Milyarlık Prim Üretimi

Kazanç Sezonu

Geçtiğimiz Cuma günü itibariyle, S&P 500 şirketlerinin %67’si 2023 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. FactSet verilerine göre, bunların %75’i hisse başına kazanç tahminlerini aşarken, %65’i beklenenden daha yüksek gelir bildirdi. 2023’ün dördüncü çeyreği için kazanç büyüme oranı %2,9 olarak gerçekleşti. Bununla birlikte, 2024’ün ilk çeyreğine ilişkin tahminler S&P 500 şirketleri arasında ihtiyata işaret ediyor; 52’si negatif kazanç öngörüsünde bulunurken 21’i pozitif bir görünüm sergiliyor.

Analist Değerlendirmeleri

Analistler ABD hisse senetleri hakkında çeşitli görüşler dile getiriyor. Evercore ISI analisti, hisse senedi yatırımlarına yönelik güçlü bir ilginin temellerinin atıldığını ve temkinli bir yaklaşımla yatırımda kalınması gerektiğini belirtiyor. RBC’den Lori Calvasina, beklentilerin üzerinde kazanç bildiren küçük şirketlerin biraz daha düşük performans gösterdiğini gözlemliyor. UBS analistleri, olumlu kazanç sezonunun S&P 500 için yılsonu hedefini artırdığını ancak yatırımları artırmadan önce daha uygun giriş noktalarını beklemenin önerildiğini belirtiyor. BTIG analistleri ise piyasa momentumundaki değişime ve orta ölçekli şirketlerdeki yükselişe dikkat çekiyor. Morgan Stanley analistleri ise güçlü bir bilanço ve operasyonel verimliliğin önemine vurgu yapıyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor