Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ocak Ayı Makine İhracat Verileri Açıklandı!

2024 Ocak Ayı Makine

2024 Ocak Ayı Makine İhracat Rakamları Açıklandı

Türkiye’nin Makine İhracatı Ocak Ayında %2,6 Azaldı

Makine imalat sanayi konsolide verilerine göre, ocak ayında Türkiye’nin serbest bölgeler dâhil toplam makine ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 2,6 azalarak 2,1 milyar dolar oldu. Makine İhracatçıları Birliği’nden (MAİB) yapılan açıklamaya göre, geçen yılın son çeyreğini yatay bir seyirle ve toplam 7 milyar dolar ihracatla kapatan makine ihracatı, 2024’e miktar bazında 7 bin ton, değer bazında 50 milyon dolar eksilerek başladı.

Aylık Bazda İhracat Detayları

Aylık bazda evsel ve endüstriyel soğutma makineleri ile takım tezgahları ihracatında düşüş gözlenirken; içten yanmalı motorlar, tekstil ve konfeksiyon makineleri ile türbin, turbo-jet ve hidrolik sistemlerde artış yaşandı. Ocakta en büyük iki ihracat pazarı Almanya ve ABD’ye ihracat artarken, Rusya’ya dış satımda yüzde 30’a yakın düşüş yaşandı.

Kutlu Karavelioğlu’nun Değerlendirmesi

Açıklamada görüşlerine yer verilen Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, dünyada makine üretimi ve ihracatının artmadığı 2023’ü üretimde yüzde 22,9’luk, ihracatta ise yüzde 10,6’lık yükselişle kapattıklarını anımsattı. Ayrıca Türkiye’nin ana ihracat pazarı Avrupa Birliği’nde yaşanan olumsuz gelişmelere ve sektörün geleceği üzerindeki tehditlere dikkat çekti. Karavelioğlu, yeni siparişlerin sürdürülebilirlik koşullarına bağlanacağını ve makine sektörünün desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Makine Sektörüne Destek Çağrısı

MAİB Başkanı Karavelioğlu, yüksek katma değerli ihracatçı sektörlerin desteklenmesi gerektiğini belirterek, devletin koruyucu ve kollayıcı mekanizmalarının rolüne dikkat çekti. Ayrıca, ithalat rejiminde alınan tedbirlerin başarılı olabilmesi için Yatırım Teşvik Mevzuatındaki açık kapıların kapatılması gerektiğini dile getirdi.

İlgili Haber  Tat Gıda'nın Sosları Avrupa Zincirlerinin Raflarında Boy Gösteriyor

“Makine ihracat rakamları belli oldu”

“2023 makine ihracat rakamları açıklandı”

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Adidas Hisse Senedi Hedefi Yükseltilirken,
Sıradaki Haber Deutsche Bank, Adidas Hisse Senedi Hedefini Yükseltti; Yeezy Satışlarını Artmasını Bekliyor