Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Nasa’da Türk İmzası: Yeni Hedefler için Çalışmalar Devam Ediyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğrencileri


İstanbul Teknik Üniversitesi Öğrencileri NASA Yarışmasına Hazırlanıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğrencileri NASA Yarışmasına Hazırlanıyor

İTÜ Bellatrix Uzay Takımı, NASA Yarışmasına Kabul Edildi

Öğrencilerin insan gücüyle çalışan bir aracı tasarlayıp üretmesi beklenen ve Ay yüzeyinin simülasyonuyla yapılacak yarışmadan iyi bir derece almak için hız kesmeden çalışmalarını sürdüren takım, aracın imalat süreci için de sponsor desteği bekliyor.

Yarışmanın Detayları

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri tarafından geçen yıl oluşturulan Bellatrix Uzay Takımı, NASA’nın organize ettiği uluslararası öğrencilere açık tek yarışma olan Human Exploration Rover Challenge 2024’e kabul alan ilk Türk takımı oldu. Yarışmada aracı kullanacak iki pilotun, Ay ve Mars simülasyonları üzerinde belirlenmiş parkurda 10 engeli aşarak verilen 5 görevi tamamlamaları gerekiyor. Yarışmaya 42’si üniversite 30’u lise olmak üzere 72 öğrenci takımı katılıyor. Türkiye’yi ilk kez temsil edecek olan İTÜ Bellatrix Uzay Takımı, ülke adını 250 ışık yılı uzaklıktaki Bellatrix yıldızından alıyor.

İmalat Süreci ve Sponsorluk Desteği

Üniversite bünyesinde istenilen aracın çizimlerini tamamlayan ekip yoğun çalışmalarını sürdürüyor. Yarışmadan derece ile dönmeyi hedefleyen ekibin imalata geçebilmek için de beklentisi sponsor desteği. Şubat ayı içinde imalatın tamamlanması planlanıyor.

Uzay Eğitimleri ve Sosyal Sorumluluk Projeleri

Takım kaptanlarından Muhammed Şükrü Açıkbaş, takımın sadece uzay teknolojileri üretmekle kalmayıp aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri yürüttüğünü belirtti. Bellatrix Uzay Takımı, deprem bölgesindeki ortaokul ve lise öğrencilerine uzay ve bilim eğitimi verme projesiyle de dikkat çekiyor.

İlgili Haber  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Takım'ın maçını izledi

Takımın Gurur Kaynağı

Açıkbaş, takım olarak kabul almayı başaran ilk ve tek Türk takımı olmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti. Takım, aynı zamanda NASA ile uzun vadeli ilişkiler kurmayı hedefliyor ve arkasından uluslararası alanda da başarılar elde etmeyi planlıyor.

Ar-Ge İşbirliği ve İlerleyen Süreç

Takımın diğer bir üyesi Sadig Safarov, yarışmadan sonra NASA profesörleriyle bir Ar-Ge işinde yer alma şansını elde edeceklerini belirtti. Bu sayede uzun vadeli işbirlikleri ve fırsatlar elde edeceklerini dile getirdi.