Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Milli Eğitim Evrimi Rafa Kaldırarak Merkeze Yaratılış Teorisini Koydu!

Milli Eğitim Bakanlığı Biyoloji

Milli Eğitim Bakanlığı Biyoloji Dersi Müfredatında Evrim Teorisini Ayıkladı

Eğitim Sen’in Açıklaması

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası, Milli Eğitim Bakanlığı’nın biyoloji dersi müfredatında yaratılış teorisini merkeze almasına tepki gösterdi. Sendikanın açıklamasına göre bakanlık, evrim teorisinin yerine “yaratılış teorisini” biyoloji dersinin odak noktası haline getirdi ve evrim teorisini “doğruluğu ispatlanmamış teoriler” olarak niteledi.

Evrim Teorisi tamamen ayıklandı

2016 yılında yapılan müfredat değişikliği ile 2017/2018 eğitim öğretim yılından itibaren ortaöğretim biyoloji dersindeki “Hayatın Başlangıcı ve Evrim” ünitesi müfredattan tamamen çıkarıldı. MEB, evrim teorisini çağrıştıran tüm bilgileri ders kitaplarından ayıkladı. Yeni müfredat değişiklikleri, eğitim müfredatının laikliği ve bilimi dışlayarak belli bir inancı ve mezhebi temel alan “milli” değerleri öne çıkarmaya devam etti.

Bilim düşmanı zihniyet eleştirisi!

Eğitim Sen’in eleştirilerine göre, milli eğitim müfredatı “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adı altında yaratılış teorisini benimseyerek bilim ve bilimsel gerçeklere meydan okuyor. Müfredatta yer alan ifadeler, bilimle ve bilimsel gerçeklerle çelişen ve öğrencilere gerçek anlamda bilgi vermekten uzak bir yaklaşımı yansıtıyor. Evrim teorisinin yok sayılması, bilimsel gerçeklere aykırı bir eğitim anlayışını ortaya koyuyor.

Akıllı tasarım’ yaklaşımı

MEB’in benimsediği “akıllı tasarım” yaklaşımı, bilimsel yöntemlere dayanmayan ve test edilemeyen bir yaklaşım olarak nitelendiriliyor. Bu yaklaşım, bilimsel gerçeklere meydan okuyan ve evrim teorisine alternatif oluşturma iddiasıyla ortaya çıkan tartışmalı bir konsept olarak eleştiriliyor.

“Öğrencilere verebileceği hiçbir şey yok”

Eğitim Sen, evrensel bilimsel gerçekleri yok sayan bir dili kullanan öğretim programlarının öğrencilere gerçek anlamda bir şey veremeyeceği konusunda uyarıda bulunuyor. Bilimsel bilgilerin aktarılması ve doğanın bilimsel bir perspektifle kavranması gerektiğini vurguluyor.

İlgili Haber  E-Okul VBS'nde Not Girişleri Kapanma Tarihi Ne Zaman?

Eğitim Sen olarak, yeni müfredat hazırlıklarını yakından takip edecek ve bilimsel eğitimi savunmaya devam edeceklerini belirtiyorlar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor