Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Milli Eğitim Bakanlığı ‘LGS’ Sınavı İçin Belirlenen Okullarda Yapılacak | Trabzon Haber

LGS Merkezi Sınavı Detayları

LGS Merkezi Sınavı Detayları Açıklandı: Öğrenciler Kovid-19 Öncesindeki Uygulamalara Geri Dönüyor

MEB, 2 Haziran Tarihinde Yapılacak LGS Sınavının Detaylarını Paylaştı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavının detaylarını açıkladı. Kovid-19 salgını öncesindeki uygulamalara geri dönüş yapılacağı belirtilen açıklamada, öğrencilerin bu yıl kendi okullarında değil, önceden belirlenen okullarda sınavlara katılacağı ifade edildi.

Öğrenciler Merkezi Sınavla Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirilecek

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül tarafından yapılan açıklamalara göre, 2023-2024 eğitim öğretim yılında 8’inci sınıf düzeyinde öğrenim gören resmi, özel ve imam hatip ortaokulu öğrencileri LGS kapsamında ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecek. Bülbül, LGS’nin öğrenci yerleştirme işlemlerini kapsayan bir sistem olduğunu, yerleştirme işlemlerinin merkezi sınav, yerel yerleştirme ve yetenek sınavı olmak üzere üç farklı sistemle gerçekleştiğini belirtti.

Öğrenciler Sınavsız Okulları Tercih Edebilecek

Ayrıca, Bülbül sınavsız öğrenci alan okulları tercih edecek öğrencilerin LGS merkezi sınavına katılımının zorunlu olmadığını vurguladı. Merkezi sınavın başvuruları, 18-29 Mart tarihleri arasında e-Okul üzerinden isteğe bağlı olarak alınacak. Başvuru işlemleri sırasında öğrencilerden herhangi bir ücret talep edilmeyeceği bilgisi paylaşıldı.

Sınav Detayları ve Hazırlık Tavsiyeleri

Sınavın yapılacağı merkezlerle ilgili olarak Bülbül, pandemi öncesinde uygulanan sistemlere benzer şekilde, öğrencilerin belirlenen okullarda sınavlara gireceklerini, her ilçenin bir sınav merkezi olarak planlandığını ifade etti. Sınav giriş bilgileri ise 24 Mayıs’ta e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden duyurulacak.

Sınav sorularının ana kaynağının ders kitapları olacağını belirten Bülbül, sınavda 8’inci sınıf öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak hazırlanacağını ve farklı bilişsel düzeylerdeki becerileri ölçecek nitelikte soruların yer alacağını açıkladı. Öğrencilere, ders kitaplarındaki etkinlikler ve yayımlanan örnek sorularla hazırlanmaları tavsiye edildi.

İlgili Haber  Özel Okullarda Geçerli Olacak Yeni Zorunluluk Kararı Belli Oldu!

Sınav içeriği ve formatı hakkında da bilgi veren Bülbül, içerikte, sınav sürelerinde veya soruların dağılımında herhangi bir değişiklik olmadığını, geçen yılki uygulamanın aynısı ile sınavın yapılacağını duyurdu. Bu yıl, 8’inci sınıf sınav tarihine göre işlenen tüm konuların sınav kapsamında olacağı belirtildi.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlere ve
Sıradaki Haber Meb’den 81 İlde Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Yeni Yasak Kararı Açıklanıyor